PGNiG robi kolejne ustępstwa wobec Gazpromu

PGNiG robi kolejne ustępstwa wobec Gazpromu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polska strona uczyniła kolejne ustępstwo wobec Gazpromu, wycofując z Sądu Najwyższego skargę kasacyjną od wyroku unieważniającego taryfy za tranzyt rosyjskiego gazu do Niemiec.

To nieoczekiwany zwrot w sporze Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa z Gazpromem o zarządzanie firmą EuRoPol Gaz, w której PGNiG i Gazprom mają po 48 proc. udziałów (reszta należy do Gas-Trading Aleksandra Gudzowatego). Należy do niej gazociąg pompujący rosyjski surowiec do Polski i Niemiec - napisała "Gazeta Wyborcza".

Przez dwa lata trwał spór o wysokość opłat pobieranych przez EuRoPol Gaz za transport gazu w 2006 r. Polacy z zarządu spółki przygotowali cennik, który zaakceptował potem polski Urząd Regulacji Energetyki. Rosjanie z zarządu EuRoPol Gazu uznali taryfy za zbyt wysokie. Od ich wysokości zależy to, czy EuRoPol Gaz będzie miał dość pieniędzy na spłatę kredytów zaciągniętych w Gazpromie na inwestycje. Problemy ze spłatą długu mogłyby doprowadzić do przejęcia firmy przez rosyjski koncern - czytamy w "Gazecie".

Rosjanie zaskarżyli decyzję prezesa URE o taryfach EuRoPol Gazu na 2006 r. do sądu ochrony konkurencji i konsumentów. Ten uznał, że z powodu sporu w zarządzie polsko-rosyjskiej spółki prezes URE nie powinien zatwierdzać taryf na 2006 r. i uchylił je. Wyrok ten potwierdził sąd apelacyjny.

To jednak nie zakończyło postępowania, bo Polacy z zarządu EuRoPol Gazu złożyli do Sądu Najwyższego skargę kasacyjną. Rosjanie z zarządu EuRoPol Gazu próbowali nawet wycofać kasację zgłoszoną przez ich polskich kolegów, a ci odwoływali to wycofanie skargi.

Sąd Najwyższy zajmie się sprawą w połowie sierpnia. Dziennikarze "Gazety Wyborczej" dowiedzieli się jednak, że kilka dni temu polscy i rosyjscy członkowie zarządu EuRoPol Gazu zgodnie podpisali oświadczenie o wycofaniu skargi. - Pismo dotarło do Sądu Najwyższego, ale rozprawa odbędzie się, bo został już wyznaczony termin - powiedział "Gazecie" Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego Sądu Najwyższego.

Dlaczego polscy członkowie zarządu EuRoPol Gazu wycofali skargę kasacyjną? - pyta "Gazeta". Rzecznik EuRoPol Gazu Danuta Tarkowska odmówiła komentarza. Oświadczenie o wycofaniu kasacji zostało podpisane 30 lipca, nazajutrz po walnym zgromadzeniu akcjonariuszy EuRoPol Gazu. Czy zatem tę decyzję PGNiG uzgodniło z Gazpromem? - Decyzji o takim kalibrze nie podejmuje się bez zielonego światła od PGNiG - powiedział "Gazecie" pragnący zachować anonimowość rozmówca z EuRoPol Gazu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PGNiG robi kolejne ustępstwa wobec Gazpromu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!