XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

PGNiG: udział gazu rosyjskiego w imporcie systematycznie spada

PGNiG: udział gazu rosyjskiego w imporcie systematycznie spada
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Udział gazu z Rosji w imporcie do Polski systematycznie spada, mimo że w tym roku dostawy od Gazpromu była nieco wyższe niż przed rokiem - poinformowało w piątek PGNiG. Wzrost importu z Rosji to efekt ogólnego wzrostu zużycia gazu w Polsce - wskazuje spółka.

  • W czwartek Gazprom podał dane m.in. o sprzedaży gazu za pierwsze siedem miesięcy 2018 r. Wynika z nich, że dostawy do Polski w tym czasie wzrosły o 6,6 proc. Według PGNiG przekłada się to na wolumen rzędu 0,4 mld m sześciennych.
  • Polska spółka podkreśla jednocześnie, że dynamika wzrostu importu LNG, zakontraktowanego w Katarze, Norwegii i USA była w tym czasie 10-krotnie wyższe niż dynamika wzrostu importu gazu rosyjskiego. Wzrost importu LNG był wyższy także w ujęciu ilościowym i wyniósł ok. 0,6 mld m sześć.
  • Jak podała spółka, udział gazu sprowadzanego z Rosji w całej strukturze importu PGNiG po raz kolejny spadł i w okresie styczeń - lipiec 2018 r. wyniósł 75 proc., co oznacza spadek o 2 punkty procentowe w stosunku do analogicznego okresu 2017 r.
  • Tymczasem udział LNG w imporcie w tym samym okresie 2018 r. wzrósł o 19 proc. rok do roku, czyli o 6 punktów procentowych.

PGNiG zaznaczyło jednocześnie, że corocznie wahania ilości gazu importowanego z Rosji nie są skutkiem jakichkolwiek zmian w długoterminowym kontrakcie importowym. Ilości te muszą być zawsze wyższe od minimalnych ilości narzuconych przez Gazprom w ramach klauzuli "take or pay", ale są także zawsze niższe od maksymalnych ilości rocznych, ustalonych wiele lat temu w długoterminowym kontrakcie importowym, wygasającym w 2022 r. - wyjaśniła spółka.

Jak podkreśla PGNiG, ogólny wzrost importu gazu, w tym i z Rosji, jest efektem gwałtownie rosnącego zapotrzebowania polskiego rynku. Konsumpcja gazu w Polsce wzrosła z 15 mld m sześć w 2015 r. do 17 mld m sześć. w 2017 r. Według spółki, jest to najbardziej dynamiczny wzrost w historii polskiego rynku, ale także jeden z najwyższych wzrostów w Europie. PGNiG przypomniało, że krajowe wydobycie pokrywa około 25 proc. zapotrzebowania polskiego rynku na gaz, a spółka importuje gaz z coraz większej liczby państw. Równolegle, w ramach przygotowywanych kontraktów wieloletnich, PGNiG zapowiada, że od 2022 r. będzie dysponowało corocznie portfelem ponad 4 mln ton LNG z USA, co przekłada się na ok. 5,5 mld m sześc. po regazyfikacji.

W czwartek Gazprom opublikował dane, z których wynika, że w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2018 wyprodukował 289 mld m sześc. gazu, co stanowi wzrost 8,5 proc. rdr. Natomiast eksport do Europy w okresie styczeń-lipiec 2018 r. wzrósł o 5,8 proc. rdr czyli o 117 mld m sześc. Z danych rosyjskiego koncernu wynika, że jego dostawy Niemiec w tym czasie wzrosły o 12,3 proc. - co przekłada się na 3,7 mld m sześc., do Austrii o 48 proc., do Holandii o 54 proc., do Francji o prawie 12 proc., do Chorwacji o 40 proc., do Danii o niemal 12 proc., a do Polski o 6,6 proc.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PGNiG: udział gazu rosyjskiego w imporcie systematycznie spada

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!