PGNiG wykona gest wobec Brukseli

PGNiG wykona gest wobec Brukseli
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Monopolista wydzieli magazyny. To mały ukłon w stronę konkurentów, którzy chcieliby z nich korzystać.

Na początku listopada rada nadzorcza Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) zdecyduje o utworzeniu przez spółkę operatora systemów magazynowania gazu (OSMG). PGNiG nie zamierza jednak być nadgorliwe. Jego operator będzie mieć formę jedynie oddziału funkcjonującego w strukturze spółki - pisze "Puls Biznesu".

PGNiG zdecydował się na wydzielenie OSMG, nie chcąc się narazić na reperkusje Komisji Europejskiej (KE), która chce wykreować konkurencję na unijnych rynkach gazu, a zwłaszcza tam, gdzie monopole trzymają się mocno. Tak jest w Polsce, gdzie PGNiG ma 95 proc. udziału w rynku i jest jedynym właścicielem magazynów. Rywale PGNiG nie mają do nich dostępu.

— Docelowo operator będzie oddziałem z odrębną księgowością. Zastanawiamy się nad formą jego organizacji, by nie przynosił dodatkowych kosztów — mówi Sławomir Hinc, wiceprezes PGNiG.

Urząd Regulacji Energetyki (URE) przystaje na taką formę wydzielenia operatora.

— Przesłaliśmy już opinię do Ministerstwa Gospodarki, że wydzielenie przez PGNiG operatora w formie oddziału jest do zaakceptowania — mówi Agnieszka Głośniewska, rzecznik URE.

Branża jest zaskoczona i formułuje ostrożne oceny.

— Ciekaw jestem, czy KE zgodzi się na to, by operator miał formę oddziału. Jako podmiot zależny od PGNiG, realizowałby jego strategię. Dobrze, że będzie mieć odrębną księgowość. To zwiększy przejrzystość i być może zdopinguje go do szukania większej liczby klientów niż tylko PGNiG. To ważny krok przybliżający nas do liberalizacji rynku — mówi Marcin Buczkowski, prezes CP Energii.

— Operator powinien ustalić przejrzyste procedury współpracy z podmiotami zewnętrznymi oraz stosować biznesowe podejście wobec wszystkich kontrahentów — sugeruje Bernard Rudkowski, prezes G. EN. Gaz Energii.

Media Odra Warta (MOW) nie owija w bawełnę — z PGNiG nie łączą jej ścisłe więzy handlowe, tak jak CP Energię czy G. EN. Gaz Energię.

— Dostęp do magazynów gazu PGNiG ma być możliwy dopiero po ich rozbudowie do pojemności 3,7 mld m sześc., co ma nastąpić w 2015 r. Powołanie OSMG w tej sytuacji nie może zagwarantować dostępu do magazynów stronom trzecim. Nie ma znaczenia, czy operator magazynów będzie jednostką zależną od PGNiG czy też nie — twierdzi Dariusz Brzozowski prezes MOW.

Jego zdaniem, zapotrzebowanie w przyszłości nie daje dystrybutorom gazu podstaw do budowy magazynów.

— Rozwiązaniem jest ich wynajęcie lub nawet proporcjonalne współfinansowanie inwestycji w magazyny z dużym partnerem — dodaje Dariusz Brzozowski.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PGNiG wykona gest wobec Brukseli

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!