PKN Orlen i Encana zainteresowane współpracą z PGNiG w łupkach

PKN Orlen i Encana zainteresowane współpracą z PGNiG w łupkach
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polski koncern paliwowy PKN Orlen i kanadyjska firma wydobywcza Encana są zainteresowane współpracą z PGNiG w zakresie poszukiwań i eksploatacji gazu łukowego - poinformowali przedstawiciele PGNiG.

W środę prezesi pięciu spółek: PGNiG, PGE, Tauron i Enea oraz KGHM podpisali umowę o współpracy w zakresie poszukiwań i wydobycia gazu z łupków na koncesji Wejherowo.

Jak powiedziała podczas uroczystości prezes PGNiG Grażyna Piotrowska-Oliwa, spółka jest także bardzo zainteresowana współpracą z innymi podmiotami na innych koncesjach. W rozmowie z dziennikarzami zaznaczyła, że prowadzi rozmowy z PKN Orlen ws. poszukiwań gazu łupkowego.

"Współpraca z Orlenem musi być z zasady trochę inna. Orlen ma koncesje, więc jest inne pole do współpracy. (...) Nasi partnerzy energetyczni i KGHM takich koncesji na wydobycie z łupków nie mają" - podkreśliła.

Wiceprezes PGNiG Mirosław Szkałuba powiedział, że współpracą z PGNiG na koncesjach w Polsce zainteresowana jest też kanadyjska spółka Encana. W połowie sierpnia wiceprezes tej spółki ma spotkać się z przedstawicielami PGNiG.

Encana jest jednym z największych producentów gazu w Ameryce Północnej. Jej siedziba główna mieści się w Calgary w Kanadzie. Wcześniej media informowały, że Encana prowadzi rozmowy z PKN Orlen na temat rozwoju wydobycia gazu łupkowego.

W ostatnich latach Ministerstwo Środowiska wydało ponad 100 koncesji na poszukiwanie gazu niekonwencjonalnego w Polsce, m.in. dla Chevron, ConocoPhillips, Talisman Energy, PGNiG, Lotos i Orlen Upstream.

W pozyskiwaniu gazu ze złóż niekonwencjonalnych przodują Stany Zjednoczone, gdzie ponad 50 proc. wydobycia gazu pochodzi właśnie z tego rodzaju złóż. Amerykanie zakładają zwiększanie wydobycia, bo udokumentowane zasoby gazu z takich złóż są znacznie większe od złóż konwencjonalnych.

W Polsce pierwsze wiercenia w poszukiwaniu niekonwencjonalnego gazu wykonało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w Markowoli na Lubelszczyźnie, a kanadyjska firma Lane Energy - w Łebieniu na Pomorzu. Planowane są prace w kolejnych miejscach - głównie w pasie od wybrzeża Bałtyku w kierunku południowo-wschodnim, do Lubelszczyzny.

Gaz łupkowy wydobywa się metodą szczelinowania hydraulicznego. Polega ona na wpompowywaniu pod ziemię mieszanki wody, piasku i chemikaliów, która powoduje pęknięcia w skałach i w efekcie wypycha gaz.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!