Polska będzie mogła zdywersyfikować import gazu do 2018 r.

Polska będzie mogła zdywersyfikować import gazu do 2018 r.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Dzięki inwestycjom Gaz-Systemu w 2018 r. Polska powinna móc sprowadzić cały importowany gaz z kierunków innych niż tylko wschodni - poinformował dyrektor pionu rozwoju spółki Rafał Wittman na zorganizowanej przez PAP konferencji nt. korytarzy przesyłowych.

Jak wynika z danych zaprezentowanych na konferencji przez Gaz-System, w 2011 r. Polska była w stanie sprowadzać 9 proc. importowanego gazu z kierunku innego niż wschodni, dziś nawet 43 proc. importu może pochodzić z kierunków: zachodniego oraz południowego. W 2015 r. tylko 15 proc. importowanego gazu Polska będzie musiała sprowadzać ze wschodu. Połączenie z Niemcami w Lasowie będzie wtedy mogło zaspokoić 10 proc. zapotrzebowania, interkonektor z Czechami - 3 proc., terminal LNG - 34 proc., a 37 proc. fizyczny rewers na Jamale w Mallnow.

W 2018 r., zgodnie z planami Gaz-Systemu, 100 proc. importowanego gazu będzie mogło być już sprowadzane przez Lasów, Cieszyn, terminal LNG, ze Słowacji i fizyczny rewers w Mallnow. W tej chwili na gazociągu jamalskim działa mechanizm wirtualnego rewersu, trwają prace, by do Mallnow można było fizycznie dostarczyć gaz z Niemiec. "To sytuacja, gdy możliwości importowe będą przewyższały potrzeby. To rynek i cena będą decydowały o kierunku importu" - podkreślił Wittman, zaznaczając, że taki scenariusz wymaga realizacji całego programu inwestycyjnego spółki do 2018 r., co ma pochłonąć ok. 6 mld zł.

Planowane przez Gaz-System inwestycje do 2014 r. - to 7 odcinków gazociągów o długości niemal 900 km, w tym wyprowadzenia z terminala LNG: odcinek Świnoujście-Szczecin oraz Szczecin-Gdańsk (265 km) i Szczecin-Lwówek (186 km). Gotowe mają być też wyprowadzenia z gazociągu jamalskiego z Gustorzyna do Odolanowa i Rembelszczyzny.

Natomiast do 2018 r. spółka planuje budowę 17 odcinków o łącznej długości ponad 1,5 tys. km, w tym ciąg dalszy przyłączenia terminala LNG do sieci Lwówek-Odolanów (162 km), a także szereg gazociągów na osi Odolanów-Hermanowice w pobliżu granicy z Ukrainą. Również do 2018 r. planuje się budowę dwóch interkonektorów - z Litwą i Słowacją. Połączenie z Litwą jest typowo eksportowe, ale pozwoli również rozbudować gazociągi w północno-wschodniej Polsce, która dziś jest "białą plamą" - zaznaczył Wittman.

W perspektywie 2023 r. budowany będzie ponad 350-kilometrowy gazowy korytarz Hermanowice - Rembelszczyzna pod Warszawą z odgałęzieniem do Kozienic.

Projekty dywersyfikacyjne - to połączenie z Danią z okolic Szczecina (Baltic Pipe), fizyczny rewers na gazociągu jamalskim w Mallnow na granicy z Niemcami. Natomiast na etapie analiz i studiów wykonalności są połączenia z Litwą i Słowacją oraz wzrost przepustowości istniejących interkonektorów z Niemcami i Czechami.

Proponowana rozbudowa sieci do 2023 r. powinna już mieć duże możliwości zaspokojenia krajowego zapotrzebowania i gwarantować bezpieczeństwo dostaw, niezależnie od zdarzeń zewnętrznych czy awarii. "Planując rozwój, nie zapominamy o potencjale gazu łupkowego" - podkreślał Wittman, przypominając, że ten krajowy gaz trzeba będzie przesłać do odbiorców, co też oznacza rozbudowę sieci. "Chcemy jednak w 2018 r. móc przesyłać ten gaz" - dodał.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!