Polska będzie rozmawiać z USA o elektrowni atomowej

Polska będzie rozmawiać z USA o elektrowni atomowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przyjazd sekretarza ds. energii USA Ricka Perry'ego to sygnał dużego zainteresowania Stanów Zjednoczonych sektorem energetyki w Polsce, a także okazja do rozwijania współpracy energetycznej - ocenił minister energii Krzysztof Tchórzewski. Jak dodał, poruszony zostanie temat polskiego programu jądrowego.

  • Stany Zjednoczone liczą na zwiększenie eksportu LNG i węgla.
  • USA dysponują też technologią jądrowa, która może interesować Polskę.
  • Bez budowy elektrowni jądrowej Polska może mieć problemy z wypełnieniem wymogów polityki klimatycznej Unii Europejskiej.

Rick Perry w tym tygodniu odwiedza szereg krajów Europy-Środkowo Wschodniej: Polskę, Ukrainę, Węgry i Czechy - w celu, jak deklaruje Departament Energii (DoE) - wzmacniania partnerstwa w sektorze energii z poszczególnymi państwami regionu. Bieżąca polityka Stanów Zjednoczonych zakłada zmniejszenie zależności energetycznej regionu od Rosji na rzecz dostaw surowców energetycznych - przede wszystkim gazu, ale i węgla z USA. Według DoE, wszystko to w ramach "wysiłków administracji Donalda Trumpa, by rozwijać eksport surowców energetycznych z Ameryki".

Sekretarz energii USA Rick Perry i minister energii Krzysztof Tchórzewski podpiszą 8 listopada w Warszawie deklarację o wzmocnionej współpracy w zakresie bezpieczeństwa energetycznego.

Czytaj także: Od węgla, przez gaz, po atom. Koreańczycy patrzą na Polskę. Wejdą we wszystko

"Przyjazd sekretarza ds. energii USA Ricka Perry'ego jest to dla nas sygnał dużego zainteresowania sektorem energetycznym w Polsce i współpracą energetyczną, która cały czas istnieje" - powiedział Tchórzewski.

Jak dodał, Polska otwiera się też na dyskusję z USA o programie jądrowym. "Jest to związane z szerokim spojrzeniem na nasze potrzeby - o czym już wielokrotnie mówiłem. Wypełnienie zobowiązań Polski, że w związku z utrzymaniem energetyki węglowej i w kontekście polityki UE dotyczącej redukcji emisji CO2, będziemy zmniejszali emisję poprzez bezemisyjną energetykę jądrową" - tłumaczy minister energii.

Czytaj również: Rosjanie wycenili budowę dwóch reaktorów energetycznych na 11 mld dolarów

Minister poinformował, że kolejną płaszczyzną rozmów są kwestie związane z cyberbezpieczeństwem "w szerokim zakresie rozumiane". "Ten obszar, szczególnie w sektorze energetycznym powinien być dla nas szczególnie ważny, dlatego tak istotne jest, żeby w tej dziedzinie współpracować" - wyjaśnił.

"I trzecia sprawa - dla nas bardzo istotna - to sprawy związane z kontynuacją tego dialogu, który już mamy, czyli uczestnictwa w szeregu realizacji inwestycji partnerów amerykańskich. To też jest ważne, żeby porozwiązywać różnego typu kwestie z tym związane" - powiedział.

Jak podkreślił szef resortu energii, wizyta amerykańskiego sekretarza, to "bardzo ważny dialog gospodarczy, który z mego punktu widzenia dobrze rokuje na przyszłość".

W czasie podróży sekretarz Perry ma rozmawiać z przedstawicielami rządów regionu o cyberbezpieczeństwie, rozwoju energetyki jądrowej, bezpieczeństwie gazowym regionu, eksporcie amerykańskiego LNG i węgla. Sekretarz energii USA ma się też spotkać z przedstawicielami polskiego sektora energetycznego. Ponadto na Ukrainie Perry ma odwiedzić elektrownię węglową w Trypolu pod Kijowem. Właściciel - spółka Ukrenergo - od lata 2018 r. jest odbiorcą węgla z USA. Jak podkreślił, Departament energii to "rezultat wysiłków administracji Donalda Trumpa, by rozwijać eksport surowców energetycznych z Ameryki".

W Polsce amerykański sekretarz spotka się również m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą oraz z premierem Mateuszem Morawieckim.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (15)

Do artykułu: Polska będzie rozmawiać z USA o elektrowni atomowej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!