Polska, KE i Ukraina naradzą się w Brukseli ws. Nord Stream 2

Polska, KE i Ukraina naradzą się w Brukseli ws. Nord Stream 2
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wysokiej rangi przedstawiciele Polski, Ukrainy i Komisji Europejskiej będą w tym miesiącu dyskutować w stałym przedstawicielstwie RP w Brukseli o roli tranzytu gazu przez Ukrainę oraz planach budowy Nord Stream 2.

  • Głównym celem spotkania ma być dyskusja na temat Nord Stream 2, a także sieci przesyłowej Ukrainy po 2019 roku.
  • Rosyjskie plany budowy drugiej nitki gazociągu po dnie Bałtyku przewidują, że będzie ona gotowa pod koniec przyszłego roku.
  • Dyskusja ma też dotyczyć perspektyw, wyzwań i warunków do tego, by Ukraina mogła utrzymać swoją rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego Europy po 2019 roku.

Z nieoficjalnych informacji dyplomatycznych wynika, że na konferencję zaplanowaną na 25 maja zostali zaproszeni premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman, wiceszef KE ds. unii energetycznej Marosz Szefczovicz, prezes ukraińskiego Naftohazu Andrij Kobolew oraz szef słowackiego operatora sieci gazowniczej Eustream Rastislav Niukovicz. Ze strony polskiej w wydarzeniu mają wziąć udział szef MSZ Jacek Czaputowicz oraz prezes PGNiG Piotr Woźniak.

Według informatora PAP główny cel spotkania to dyskusja na temat Nord Stream 2, a także sieci przesyłowej Ukrainy po 2019 roku. Rosyjskie plany budowy drugiej nitki gazociągu po dnie Bałtyku przewidują, że będzie ona gotowa pod koniec przyszłego roku.

Dyskusja ma też dotyczyć perspektyw, wyzwań i warunków do tego, by Ukraina mogła utrzymać swoją rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego Europy po 2019 roku.

Czytaj także: UOKiK stawia zarzuty Gazpromowi ws. Nord Stream 2

Spotkanie odbędzie się w czasie, gdy kraje UE nie mogą porozumieć się w sprawie nowelizacji dyrektywy gazowej, która zaostrzałaby warunki dotyczące tranzytu surowca do UE przez rurociągi będące poza "28" takie jak właśnie Nord Stream 2. Choć prace w tej sprawie trwają, od miesięcy Niemcy skutecznie je blokują.

Polska wraz z grupą kilku innych państw próbuje z kolei przenieść dyskusję w tej sprawie na poziom polityczny, żeby można było przyjąć przepisy, nawet przy sprzeciwie niektórych stolic.

Rosyjski Gazprom zapowiada, że po wybudowaniu Nord Stream 2 tranzyt przez ten kraj może być utrzymany w "pewnej skali" przy czym strona ukraińska powinna uzasadnić "celowość ekonomiczną nowego kontraktu" tranzytowego.

Nord Stream 2 ma być gotowy pod koniec 2019 roku i wtedy też Rosja zamierza zaprzestać lub ograniczyć przesyłania gazu rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy. Budowie Nord Stream 2 sprzeciwiają się Polska, kraje bałtyckie i Ukraina.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska, KE i Ukraina naradzą się w Brukseli ws. Nord Stream 2

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!