Polska może dostać gaz znad Morza Kaspijskiego

Polska może dostać gaz znad Morza Kaspijskiego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polski rząd poparł plany budowy gazociągu White Stream, którym przez Morze Czarne i Ukrainę ma popłynąć do UE gaz z obfitych złóż nad Morzem Kaspijskim.

Ambicje Gazpromu, który zmierza do zmonopolizowania dostaw gazu do Europy Środkowej, budzą zaniepokojenie państw UE. Dlatego tak bardzo Wspólnota Europejska popierała plany budowy gazociągu Nabucco, który przez Turcję i Bałkany miał dostarczać do centrum Europy surowiec z obfitych złóż w basenie Morza Kaspijskiego i na Bliskim Wschodzie - pisze "Gazeta Wyborcza".

Jednak oprócz Nabucco jest jeszcze jeden pomysł na dostawy kaspijskiego gazu do Europy. Chodzi o gazociąg Georgia-Ukraine-European Union (GUEU) "White Stream", czyli Biały Strumień. Tą rurą przez Gruzję, Morze Czarne i Ukrainę ma popłynąć do UE gaz ze złóż w Azerbejdżanie, a w przyszłości także ze złóż w Turkmenistanie, a być może również w Kazachstanie.

- Polska udzieliła poparcia dla gazociągu GUEU White Stream w dniu 24 czerwca - poinformowało "Gazetę" biuro prasowe Ministerstwa Gospodarki, dodając, iż tego właśnie dnia nasz rząd potwierdził zainteresowanie projektem, podpisując się pod wnioskiem o grant z Komisji Europejskiej na przygotowanie dokumentacji gazociągu przez noszące tę samą nazwę konsorcjum z Londynu.

Według Ministerstwa Gospodarki gazociąg White Stream ma tworzyć część korytarza transportu gazu ziemnego NG3 do UE i jest jednym z projektów priorytetowych TEN-T, sieci połączeń uznanych za ważne dla całej UE, w ramach programu "Gazociąg ze złóż krajów z rejonu Morza Kaspijskiego do Unii Europejskiej". Decyzję o włączeniu do tego programu rury White Stream wraz z rurami Nabucco oraz TGI (gazociąg tranzytowy z Turcji przez Grecję do Włoch) Komisja Europejska podjęła dwa lata temu. Jak się dowiedziała nieoficjalnie "Gazeta", w zeszłym roku KE zarezerwowała 300 tys. euro na przygotowanie dokumentacji gazociągu. W styczniu tego roku podczas wizyty w siedzibie KE budowę White Stream promowała premier Ukrainy Julia Tymoszenko.

Rura White Stream ma początkowo transportować gaz z Azerbejdżanu na trasie 100 km przez Gruzję do terminalu w porcie Supsa nad Morzem Czarnym. Z Supsy zaplanowano odcinek około 650 km na dnie Morza Czarnego do Krymu. Stąd jedna odnoga ma tłoczyć azerski gaz do Rumunii. Druga odnoga przez istniejące gazociągi na Ukrainie ma dostarczać kaspijski surowiec do Polski, Słowacji, na Węgry, do Czech, Mołdawii, a być może także na Litwę. Konsorcjum White Stream zamierza ukończyć inwestycję do 2015 r. i transportować początkowo 8 mld m sześc. gazu rocznie, w ciągu kolejnych 15 lat zwiększając dostawy do ponad 32 mld m sześc. rocznie - pisze "Gazeta".

Gazprom stara się zdusić w zarodku pomysł na budowę rury, która dostawami kaspijskiego gazu złamałaby rosyjski monopol w Europie Środkowej. Koncern z poparciem rządu Rosji rozmawia z władzami Abchazji, separatystycznego regionu Gruzji, o budowie małego gazociągu po dnie Morza Czarnego do Suchumi. Jednocześnie separatystyczne władze Abchazji zapowiadają, że chcą prosić rosyjską flotę o ochronę wód, na których ma powstać ta rura. Trasa planowanego przez Gazprom połączenia przecina akweny, na których konsorcjum White Stream planuje ułożenie swojej rury do Ukrainy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska może dostać gaz znad Morza Kaspijskiego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!