Polsko-amerykański szczyt gospodarczy - m.in. o gazie łupkowym

Polsko-amerykański szczyt gospodarczy - m.in. o gazie łupkowym
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Musimy podyktować jasne dla naszych partnerów warunki - tak o wydobywaniu gazu łupkowego w Polsce mówił w poniedziałek szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Andrzej Halicki (PO). Gaz łupkowy będzie jednym z tematów polsko-amerykańskiego szczytu gospodarczego.

Organizatorami "okrągłego stołu" sektora publicznego i biznesu, który zapowiedzieli w sobotę w Warszawie prezydent USA Barack Obama i premier Donald Tusk, będą: amerykański Departament Handlu i polskie ministerstwo gospodarki. Szczyt ma odbyć się jesienią.

Jego celem ma być wsparcie współpracy sektorów: publicznego i prywatnego, w tym m.in. określenie nowych możliwości biznesowych i promowanie innowacyjności. Uczestnicy szczytu mają też debatować o tym, co utrudnia rozwój polsko-amerykańskich relacji gospodarczych.

Zwołanie szczytu - podkreślono na stronach internetowych Białego Domu - świadczy o zaangażowaniu obu rządów i sektora prywatnego w USA i w Polsce w podniesienie naszych relacji gospodarczych.

Oprócz urzędników wysokiego szczebla, w jesiennym spotkaniu mają też uczestniczyć przedstawiciele takich organizacji jak m.in. Amerykańska Izba Handlowa w Polsce, Amerykańsko-Polska Rada Biznesu, Stowarzyszenie Producentów Gazu Łupkowego w Polsce, Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych.

Do 1 października polskie i amerykańskie środowiska biznesowe mają przygotować i przedstawić obu rządom częściowy raport na temat możliwości i ograniczeń w prowadzeniu biznesu między naszymi krajami; opracowanie w końcowej wersji pomóc ma w określeniu tematów szczytu.

Halicki ocenił w rozmowie z PAP, że wiodącym tematem podczas szczytu będzie energetyka, w tym sprawy związane z wydobyciem gazu łupkowego. "To jest obszar, który wzbudzi największe emocje w najbliższym czasie" - dodał szef sejmowej komisji SZ.

W tym kontekście Halicki powiedział o amerykańskich technologiach i doświadczeniach w sektorze energetycznym. "Technologia odwiertu, szacunku złóż, jak również szacunku kosztów wydobycia, wszystko jest to know-how, które nie do końca jest w naszych rękach" - mówił.

Podkreślił jednak, że zasoby gazu łupkowego "to muszą być źródła, które przyniosą nam korzyść ekonomiczną, a nie międzynarodowym koncernom".

"Tu muszą się odbyć po prostu twarde negocjacje, bo Polska nie może być doświadczona +po czasie+, więc my musimy niejako podyktować te warunki, które muszą być jasne dla naszych partnerów" - przekonywał.

Donald Tusk odnosząc się w sobotę podczas wspólnej konferencji z prezydentem USA do kwestii gazu łupkowego powiedział: "To już nie są żarty. Mówimy o współpracy technologicznej, współinwestowaniu i politycznej współpracy dwóch państw, z których jedno jest absolutnym liderem, jeśli chodzi o technologie, a drugie - Polska - okazało się jednym z liderów, jeśli chodzi o zasoby (gazu łupkowego)".

"I dlatego z wielką satysfakcją przyjąłem słowa pana prezydenta, że w Stanach Zjednoczonych także bardzo poważnie myśli się o współpracy" - podkreślał premier.

W Polsce - jak dotąd - wydano 87 koncesji na poszukiwanie złóż gazu niekonwencjonalnego. Jak mówił w maju w Sejmie wiceminister środowiska i Główny Geolog Kraju Henryk Jezierski, polski rząd jest zdeterminowany, by gaz łupkowy w Polsce znaleźć, a potem rozpocząć jego eksploatację.

Jezierski podkreślał, że istotną barierą rozwoju eksploatacji gazu łupkowego w Europie jest brak odpowiednich urządzeń. Przypomniał, że nasze złoża gazu łupkowego znajdują się na głębokości 3 tys. metrów, głębiej niż w USA, co będzie powodowało, że eksploatacja będzie droższa, ale co oznacza też, że płytkie wody podziemne są bardziej bezpieczne.

Przemysłowe wydobycie gazu łupkowego nie rozpocznie się w Polsce wcześniej niż za 10-15 lat.

W kwietniu amerykańska Agencja ds. Energii (EIA) poinformowała, że Polska ma 5,3 bln metrów sześć. możliwego do eksploatacji gazu łupkowego, czyli najwięcej ze wszystkich państw europejskich, w których przeprowadzono badania (raport EIA dotyczył 32 krajów). Ta ilość gazu - podkreśla Agencja - powinna zaspokoić zapotrzebowanie Polski na gaz przez najbliższe 300 lat.

W połowie maja w Warszawie odbyła się polsko-amerykańska konferencja o gazie łupkowym, współorganizowana przez MSZ i ambasadę USA. Podczas spotkania najczęściej pojawiały się głosy, że gaz łupkowy jest ogromną szansą dla Polski, ale także dla konkurencyjności cen gazu w Europie Środkowo-Wschodniej i może wpłynąć na bezpieczeństwo energetyczne regionu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polsko-amerykański szczyt gospodarczy - m.in. o gazie łupkowym

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!