XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Prezes Gaz-Systemu: za dekadę nawet 20 mld m3 gazu rocznie z "kierunku północnego"

Prezes Gaz-Systemu: za dekadę nawet 20 mld m3 gazu rocznie z "kierunku północnego"
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W polskim gazie mamy do czynienia z wielką rewolucją. Już za dekadę z „kierunku północnego” nasz kraj ma mieć możliwość odbioru nawet 20 mld m3 gazu rocznie. O tym, jak to możemy osiągnąć mówi portalowi wnp.pl Tomasz Stępień, prezes Gaz-Systemu.

Historyczne zależności spowodowały, że Polska wciąż w większości zmuszona jest importować gaz z Rosji. Niestety kraj ten „błękitne paliwo” często traktuje jako narzędzie nacisku. A to powoduje, że chcąc się czuć bezpiecznie, Polska powinna inwestować w możliwość odbioru surowca z innych źródeł.

Co kluczowe, nie „z kierunków”, lecz ze źródeł. W czym rzecz? Należy pamiętać, że rosyjski gaz w ilości ponad 40 mld m3 rocznie jest przesyłany do Niemiec. Łącząc się interkonektorami z tym sąsiadem może się okazać, że gaz z Niemiec wciąż będzie surowcem rosyjskiego pochodzenia (tak na przykład importowany przez Ukrainę gaz z zachodu, to w istocie w większości surowiec rosyjski – choć kupowany taniej).

Alternatywą jest budowa połączenia gazowego z Danią (i dalej z Norwegią) oraz uruchomienie i rozbudowa gazoportu w Świnoujściu. Dopiero te rozwiązania dałaby nam szansę na to, abyśmy byli niezależni od rosyjskiego gazu.

Zanim do tego dojdzie musi jednak minąć kilka lat; Kluczowym bowiem elementem gazowej układanki jest budowa połączenia gazociągowego z Danią.

Oczywiście biorąc pod uwagę nasze krajowe zużycie na poziomie około 15 mld m3 gazu rocznie powstaje pytanie, czy surowca zwyczajnie nie będzie zbyt wiele.

To nam raczej nie grozi. W 2022 roku kończy się kontrakt gazowy z Rosją, co zwalnia dużą część rynku. W miejsce surowca z Rosji może wejść gaz z Norwegii lub w postaci LNG niemal z każdego miejsca na świecie.

Co także ważne nasz postęp prac nad gazowym uniezależnieniem się od Rosjan obserwują nasi sąsiedzi. Czesi już wyrazili pierwsze zainteresowanie gazem dostarczanym z północy Polski. Prawdopodobnie surowiec będzie chciało kupić także kilka innych państwa.

Rozbudowa połączeń gazowych na wybrzeżu mogłaby spowodować, że Polska stanie się także ważnym ośrodkiem handlu gazem. A to miałoby pozytywny wpływ na wyniki ekonomiczne gazowych firm.

Jak więc widać, ewentualne połączenie gazowe z Danią i Norwegią może stać się pierwszym krokiem do handlowej rewolucji gazowej w regionie.

Zobacz, jak na tą rewolucję szykuje się Gaz-System i co o niej mówi prezes spółki, Tomasz Stępień.



Dariusz Malinowski
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prezes Gaz-Systemu: za dekadę nawet 20 mld m3 gazu rocznie z "kierunku północnego"

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!