Projekty z Polski na liście inwestycji dla unii energetycznej

Projekty z Polski na liście inwestycji dla unii energetycznej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

KE przedstawiła w środę drugą listę projektów wspólnego zainteresowania, które mają przyczynić się do powstania unii energetycznej UE. Wśród inicjatyw, które objęte będą szybką ścieżką realizacji, są planowane połączenia energetyczne Polski z sąsiadami.

Lista kluczowych projektów dotyczących infrastruktury energetycznej (PCI - projects of common interest) jest dołączona jako aneks do przyjętego w środę raportu o stanie unii energetycznej. Realizacja PCI ma się przyczynić do zakończenia izolacji energetycznej niektórych państw unijnych, a także do integracji regionalnych rynków w Europie. Czytaj także: KE przedstawiła wytyczne ws. unii energetycznej

Choć organizacje ekologiczne narzekają, że dokument pokazuje, iż UE stawia na gaz jako na podstawowe paliwo energetyczne, realizacja projektów wspólnego zainteresowania zwiększy też udział energii z odnawialnych źródeł. Tym samym - jak przekonuje KE - nastąpi spadek emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Pierwsza lista PCI, która została przedstawiona w 2013 r., zawierała 248 projektów. KE nie była jednak zadowolona z szybkości ich realizacji, dlatego zdecydowała się ją ograniczyć. Przedstawiona w środę druga lista PCI zawiera już tylko 195 pozycji. "Są one znacznie lepiej dopasowane do podstawowych założeń unii energetycznej" - przekonywał na konferencji prasowej w Brukseli wiceszef KE Marosz Szefczovicz.

Na liście, podobnie jak na poprzedniej, jest kilkanaście dużych projektów z naszego kraju. Niektóre z niej wypadły. Utrzymało się warte ponad 500 mln euro połączenie gazowe pomiędzy Polską i Litwą (GIPL), które ma skończyć izolację energetyczną państw bałtyckich. Umowa dotycząca struktury finansowania została podpisana w ubiegłym miesiącu.

Ogólnie "polskich" projektów gazowych na liście jest pięć, elektrycznych sześć, a związanych z ropą naftową - trzy.

Do projektów wspólnego zainteresowania ponownie zaliczono planowany most energetyczny z Niemcami GerPol, który ma zwiększyć możliwości przesyłu energii elektrycznej między Polską a Niemcami. Jest też kilka projektów dotyczących naszych wewnętrznych sieci, a także projekt dotyczący montażu tzw. przesuwników fazowych na polsko-niemieckich połączeniach Krajnik-Vierraden i Mikułowa-Hagenwerder. Dzięki tym urządzeniom napływający od zachodniego sąsiada prąd, który "zapycha" polskie sieci, ma być zatrzymywany na granicy.

Specjalnym traktowaniem w ramach PCI będą się też cieszyły planowane połączenia terminali LNG w Polsce i na Chorwacji. Wśród nich są interkonektory gazowe pomiędzy Polską i Czechami (m.in. planowany przez Gaz System Stork II), a także interkonektor Polska-Słowacja. KE przychylnie patrzy też na planowaną rozbudowę terminala LNG w Świnoujściu. Na liście PCI utrzymał się również projekt połączenia gazowego pomiędzy Polską i Danią (Baltic Pipe), który jest obecnie w fazie przedinwestycyjnej oraz projekt interkonektora z Niemcami.

Z projektów naftowych na liście utrzymały się terminal w Gdańsku, budowa rurociągu Brody-Adamowo i rozbudowa rurociągu pomorskiego (połączenie Plebanki koło Płocka z gdańskim terminalem przeładunkowym).

Z listy wypadł za to projekt dokończenia elektrowni szczytowo-pompowej Młoty na Dolnym Śląsku oraz plan modernizacji punktów wejścia na rurociągu Jamal we Lwówku i Włocławku.

Projekty wspólnego zainteresowania korzystają z przyspieszonych procedur wydawania pozwoleń, lepszych warunków regulacyjnych i mogą się kwalifikować do wsparcia finansowego ze środków instrumentu "Łącząc Europę". W ramach tego instrumentu przeznaczono 5,35 mld euro na transeuropejską infrastrukturę energetyczną w latach 2014-2020. Środki te pomogą szybciej wdrożyć projekty będące przedmiotem wspólnego zainteresowania i uczynić je bardziej atrakcyjnymi dla inwestorów.

Z pierwszej listy PCI do końca 2015 r. zrealizowanych będzie 13 projektów. 62 kolejne mają być ukończone do 2018 r. Lista ma być aktualizowana co dwa lata.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Projekty z Polski na liście inwestycji dla unii energetycznej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!