Przetwórstwo rolno-spożywcze coraz chętniej konsumuje LNG

Przetwórstwo rolno-spożywcze coraz chętniej konsumuje LNG
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rośnie popyt na skroplony gaz ziemny w przetwórstwie rolno-spożywczym i w gospodarstwach domowych na wsi. Zwiększaniu podaży sprzyja fakt, że coraz więcej gazu sprowadzanego do Polski pochodzi z kierunków innych niż wschodni. Pomaga w tym uruchomienie terminalu LNG w Świnoujściu.

Dostęp do skroplonego gazu ma szczególne znaczenie dla firm przetwarzających surowce rolne na tych terenach, gdzie brakuje tradycyjnych gazociągów-  zaznacza Maciej Woźniak, wiceprezes zarządu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Jak dodaje, z gazu LNG korzystają m.in. mleczarnie, masarnie i przetwórnie.

Duże dostawy dla przetwórstwa rolno-spożywczego stwarzają możliwości wykorzystania skroplonego gazu w gospodarstwach rolnych. Paweł Pikus, zastępca dyrektora departamentu ropy i gazu w Ministerstwie Energii wskazuje, że większa dywersyfikacja źródeł dostaw gazu pozwala na niższe ceny surowca dla krajowych odbiorców, bo gaz ze wschodu jest droższy.

- Z danych PGNiG wynika, że cena gazu w kontraktach na LNG jest nawet o 20 procent niższa od ceny gazu w kontraktach długoterminowych z kierunku wschodniego - dodaje Paweł Pikus.

Zapotrzebowanie na gaz w polskiej gospodarce rośnie. W ubiegłym roku kształtowało się na poziomie 17 miliardów metrów sześciennych. Było to o 900 milionów metrów sześciennych więcej niż w roku 2017.

Potrzeba inwestycji

Dywersyfikacja dostaw sprzyja uniezależnieniu  się od Rosji. Wpływa też na obniżkę cen. Jednak aby kontynuować ten kierunek rozwoju  trzeba ciągle inwestować w niezbędną infrastrukturę.  

- Kluczowe są tu dwa projekty, realizowane przez Gaz-System - rozbudowa terminala w Świnoujściu i budowa gazociągu Baltic Pipe- zaznacza Paweł Pikus.

Wiceminister Energii Tomasz Dąbrowski podkreśla, że znaczenie wykorzystania gazu w krajach Unii będzie rosło również ze względu na powszechne dążenie do poprawy czystości powietrza.

- Ogólnoeuropejskie trendy są takie, że państwa dążą do tego, aby zmniejszyć zużycie najbardziej emisyjnych paliw kopalnych. To oznacza, że będzie się zwiększać zużycie energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych oraz z gazu ziemnego - wskazuje.

Zdaniem ministra w najbliższym czasie będzie następował wzrost zużycia gazu również w sektorze wytwarzania energii elektrycznej.

Dotychczas Polsce wykorzystanie gazu do tego celu jest ograniczone ze względu na na znaczące zasoby węgla. Jednak zarówno założenia unijnej i krajowej polityki energetycznej będą wpływały na zmiany w tej dziedzinie.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przetwórstwo rolno-spożywcze coraz chętniej konsumuje LNG

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!