XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Rosja chce wyłączyć gazociąg jamalski spod polskiego prawa

Rosja chce wyłączyć gazociąg jamalski spod polskiego prawa
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polskie prawo nie powinno przeszkadzać Gazpromowi w ustalaniu opłat za transport gazociągiem jamalskim do Niemiec - domaga się Moskwa.

W przeszłości taki sposób ustalania opłat niemal doprowadził do bankructwa polskiego właściciela Jamału - pisze "Gazeta Wyborcza".

Polski rząd zgodził się renegocjować z rządem Rosji porozumienie o gazociągu jamalskim i dostawach gazu, podpisane w 1993 r. i modyfikowane w następnych latach. Jak najszybsze rozpoczęcie tych rozmów zalecono w protokole z obrad polsko-rosyjskiej komisji ds. gospodarczych, który w środę podpisali kierujący komisją minister infrastruktury Cezary Grabarczyk i minister transportu Rosji Igor Lewitin.

Już dwa dni przed podpisaniem tego protokołu premier Donald Tusk przekazał wicepremierowi Waldemarowi Pawlakowi instrukcje na renegocjacje umowy z rządem Rosji.

Zmiany rządowej umowy zażądał od naszych władz Gazprom. Rosyjski koncern skorzystał z okazji, że jego szwajcarska spółka RosUkrEnergo nie wywiązuje się z kontraktu na dostawy gazu i postawiła pod ścianą Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

Gazprom zgodził się na dodatkowe dostawy, ale postawił ultimatum - nie będzie gazu bez renegocjacji porozumienia z rządem Rosji. To na podstawie tego porozumienia PGNiG i Gazprom zawiązały spółkę EuRoPol Gaz, do której należy polska część gazociągu jamalskiego, którym płynie rosyjski gaz do Niemiec.

Część roszczeń Rosji ujawnia protokół międzyrządowej komisji. Moskwa chce, aby EuRoPol Gaz nie musiał zatwierdzać swych taryf przesyłowych u prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. W ten sposób zarząd EuRoPol Gazu mógłby ustalać wysokość taryf niezależnie od polskiego prawa. - Nie widzimy takiej możliwości. Strona rosyjska proponuje przy tym zwolnienie EuRoPol Gazu z obowiązku zatwierdzania taryf na podstawie przepisów, które stosują się do nowych gazociągów - nie kryła zaskoczenia rzecznik URE Agnieszka Głośniewska.

Na takie zwolnienie musiałaby też się zgodzić Komisja Europejska. W UE firmy gazociągowe są czasem zwalniane z obowiązku zatwierdzania taryf po to, by zwiększyć rentowność ryzykownych inwestycji i stosować wyższe opłaty. Ale Gazprom stara się obniżyć cenniki EuRoPol Gazu. Od 2006 r. rosyjscy członkowie zarządu EuRoPol Gazu domagają się niższych opłat, obliczanych niezgodnie z polskimi przepisami. Na dodatek Gazprom nie płaci rachunków obliczonych według taryf zatwierdzanych przez URE, lecz według niższych stawek, proponowanych przez Rosjan.

W tej sprawie Gazprom przegrał przed międzynarodowym sądem arbitrażowym w Moskwie. W grudniu zeszłego roku zobowiązał on rosyjski koncern, aby dopłacić EuRoPol Gazowi ponad 20 mln dol. zaległych rachunków za transport gazu w 2006 r. W tym tygodniu podczas posiedzenia międzyrządowej komisji poinformowano polską stronę, że rosyjski koncern zaskarżył wyrok moskiewskiego trybunału. Rozprawa odbędzie się 22 czerwca.

Bez taryf zatwierdzanych zgodnie z polskim prawem EuRoPol Gaz działał już do końca 2002 r. Efekty były tragiczne - audytorzy ostrzegali, że spółka zarabia za mało i może mieć problemy ze spłatą zadłużenia - głównie wobec Gazpromu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rosja chce wyłączyć gazociąg jamalski spod polskiego prawa

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!