Rosja oficjalnie zrezygnowała z South Stream

Rosja oficjalnie zrezygnowała z South Stream
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rosja oficjalnie potwierdziła w czwartek swoją decyzję o rezygnacji z budowy gazociągu South Stream. Rosyjski minister energetyki Aleksander Nowak poinformował o tym wiceprzewodniczącego KE Marosza Szefczovicza w trakcie rozmowy telefonicznej.

"Minister Nowak potwierdził w rozmowie z wiceprzewodniczącym Szefczoviczem, że Rosja nie będzie już kontynuować projektu South Stream" - poinformowała Komisja Europejska w czwartek wieczorem.

Rzeczniczka KE do spraw klimatu i energii Anna-Kaisa Itkonen powiedziała PAP, że rozmowa ta była skutkiem uzgodnień przyjętych na wtorkowym spotkaniu krajów UE zaangażowanych w projekt. Zwróciły się one do Szefczovicza o wyjaśnienie z Rosją decyzji w sprawie South Stream, bo - jak twierdziły - nie otrzymały oficjalnej informacji o rezygnacji przez Rosję z inwestycji, chociaż publicznie ogłosił to prezydent Władimir Putin.

Komisja poinformowała w komunikacie, że Szefczovicz, który w KE odpowiada za sprawy unii energetycznej, zamierza na początku 2015 r. zaproponować strukturę "grupy roboczej wysokiego szczebla", która ma opracować plan dywersyfikacji dostaw gazu dla regionu obejmującego państwa UE, które były zaangażowane w South Stream. Są to: Bułgaria, Słowenia, Austria, Chorwacja, Włochy, Grecja, Węgry i Rumunia.

"Będziemy intensywnie pracować z krajami członkowskimi z Europy Środkowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej nad połączeniem rynków i dywersyfikacją dostaw gazu. To są cele mającej powstać unii energetycznej, która jest priorytetem nowej Komisji" - oświadczył Szefczovicz.

Mający liczyć 3 600 km South Stream - wspólny projekt m.in. Gazpromu i włoskiej firmy ENI - miał zapewnić dostawy gazu z Rosji do Europy Środkowej i Południowej. Rura miała prowadzić z południa Rosji przez Morze Czarne do Bułgarii, a następnie do Serbii, na Węgry, do Austrii i Słowenii.

Komisja Europejska zgłaszała poważne zastrzeżenia do projektu, gdyż w jej ocenie porozumienia międzyrządowe Bułgarii, Węgier, Grecji, Słowenii, Chorwacji i Austrii z Rosją są sprzeczne z tzw. trzecim pakietem energetycznym UE.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rosja oficjalnie zrezygnowała z South Stream

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!