Rosja zredukuje dostawy gazu, jeśli Ukraina będzie go podbierać

Rosja zredukuje dostawy gazu, jeśli Ukraina będzie go podbierać
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Prezydent Rosji Władimir Putin ostrzegł w czwartek, że Rosja zredukuje dostawy gazu do Europy, jeśli Ukraina będzie podbierać surowiec z rurociągu tranzytowego, aby pokryć własne potrzeby. Podkreślił, że "ma nadzieję", iż do tego nie dojdzie.

"Mogę zapewnić, że nie będzie żadnego kryzysu, o który można by winić rosyjskich uczestników współpracy energetycznej" - powiedział dziennikarzom w czasie wizyty w Belgradzie. Ostrzegł zarazem przed "wysokim ryzykiem tranzytowym".

"Jeśli zobaczymy, że nasi ukraińscy partnerzy, tak jak w 2008 roku, rozpoczynają bezprawne pobieranie gazu z eksportowego systemu rurociągów, to tak jak w 2008 roku, w konsekwencji zredukujemy nasze dostawy o wysokość skradzionego surowca" - zaznaczył rosyjski prezydent.

Putin w czwartek był w Belgradzie gościem honorowym parady w 70. rocznicę wyzwolenia miasta przez Armię Czerwoną.

W połowie czerwca Rosja przerwała dostawy surowca dla Ukrainy, która odmówiła płacenia cen zawyżonych po zmianie władzy w Kijowie z prorosyjskiej na prozachodnią. Rosja szacuje ukraińskie zadłużenie za gaz na kwotę 5,3 mld dolarów.

Wcześniej w czwartek komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger wyraził nadzieję, że w najbliższy wtorek w Brukseli uda się osiągnąć tymczasowe porozumienie w sporze o ceny gazu między Rosją a Ukrainą, by zapewnić zimą bezpieczeństwo dostaw błękitnego paliwa na Ukrainę.

Według Oettingera we wtorek odbędzie się kolejna runda trójstronnych rozmów z udziałem KE, Ukrainy i Rosji w sprawie sporu o ceny gazu. Dodał, że wyniki rozmów będą omawiane także na szczycie UE w Brukseli 23-24 października.

Mówiąc o projekcie omijającego Ukrainę Gazociągu Południowego (South Stream), którym rosyjski gaz ma popłynąć do Europy m.in. przez Serbię, Putin oświadczył, że Rosja nie będzie budować projektu w pojedynkę. "South Stream nie może być realizowany tylko przy wsparciu jednej strony. To jak z miłością: można być szczęśliwym tylko, gdy dwie osoby uczestniczą w tym niezwykłym procesie" - zaznaczył.

Komisja Europejska zgłasza poważne zastrzeżenia do tego projektu. W grudniu 2013 roku KE zaleciła Bułgarii, Węgrom, Grecji, Słowenii, Chorwacji i Austrii renegocjację porozumień międzyrządowych z Rosją w sprawie South Streamu, gdyż w jej ocenie są one sprzeczne z tzw. trzecim pakietem energetycznym UE. W opinii KE umowy te dają nadmierne prawa rosyjskiemu Gazpromowi, m.in. zarządzanie gazociągiem, wyłączny dostęp do niego czy ustalanie taryf przesyłowych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rosja zredukuje dostawy gazu, jeśli Ukraina będzie go podbierać

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!