Rosyjscy eksperci: LNG z USA na razie trafia tam, gdzie ceny są wyższe

Rosyjscy eksperci: LNG z USA na razie trafia tam, gdzie ceny są wyższe
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Komentując wypowiedź prezydenta USA Donalda Trumpa o perspektywach dostaw amerykańskiego gazu skroplonego do Polski, eksperci rosyjscy oceniają, że o popycie na gaz LNG zadecyduje rynek i wskazują, że teraz trafia on na rynki w Azji, gdzie ceny gazu są wyższe.

"Kontrakty zawierają firmy, a nie państwa. Amerykańscy dostawcy raczej nie posłuchają władz. Gaz skroplony z USA trafia tam, gdzie ceny są wysokie - do regionu Azji Południowo-Wschodniej czy do Ameryki Południowej. W Europie ceny są niższe, ona jeszcze długo będzie odstojnikiem gazu, którego nie udało się sprzedać gdzie indziej" - prognozuje w dzienniku gospodarczym "Wiedomosti" ekspert rynku gazowego Michaił Krutichin z firmy RusEnergy.

Jego zdaniem Polska po wygaśnięciu w 2022 roku kontraktu z Gazpromem będzie kupować gaz od rosyjskiego koncernu pod warunkiem, że cena oferowanego surowca będzie niższa niż u innych dostawców. Choć zbudowanie terminali i łączników gazowych nie jest trudne, to "o tym, czyj gaz będzie kupowany, zadecyduje rynek" - przekonuje Krutichin.

Inny analityk rynku gazowego Michaił Korczemkin, dyrektor East European Gas Analysis, również podkreśla, że "Amerykanie wolą rynek azjatycki (gazu), gdzie ceny są wyższe". "Nie wiem, co zamierza robić Trump - czy zaoferować ulgi amerykańskim dostawcom LNG, czy też zmniejszyć podatek dochodowy" - zastrzega rozmówca gazety. Ocenia on, że Stany Zjednoczone mogą w Europie sprzedać około 5 mld metrów sześciennych gazu skroplonego, podczas gdy Gazprom dostarczył do krajów europejskich w 2016 roku 179 mld metrów sześciennych gazu. Z tego powodu nie można mówić o jakimkolwiek nowym podziale "sfer wpływów" na rynku - twierdzi rosyjski ekspert.

W rozmowie z dziennikiem "Wiedomosti" rzecznik Gazpromu Siergiej Kuprijanow skomentował wypowiedzi Trumpa o perspektywach dostaw LNG do Polski uwagą, że w 2016 roku dostawy Gazpromu do Polski wzrosły o 24 procent. "Zobaczymy, jakie będą wyniki w 2017 roku" - dodał Kuprijanow.

"Wiedomosti" zaznaczają, że "na razie nie ma informacji o rozszerzeniu terminalu w Świnoujściu", którego moc regazyfikacyjna wynosi 5 mld metrów sześciennych rocznie, a także, że od marca nie pojawiały się nowe informacje o planowanym pływającym terminalu w Zatoce Gdańskiej, mającym powstać do 2021 roku. Dziennik ocenia, że "Polska na razie nie może znacząco zwiększyć importu LNG".

Analityk szkoły biznesu Skołkowo Aleksandr Sobko zauważa, że Polska może teoretycznie przyjmować LNG od producentów amerykańskich "z uszczerbkiem dla swych interesów gospodarczych". Jednak "aby amerykański LNG konkurował z gazem przesyłanym rurociągami, powinien być dostarczany po cenie zbliżonej do europejskiego rynku giełdowego. Na razie całkowite koszty własne amerykańskiego LNG są wyższe" - zaznacza ten ekspert.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rosyjscy eksperci: LNG z USA na razie trafia tam, gdzie ceny są wyższe

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!