Rosyjsko-austriackie rozmowy m.in. o Nord Stream 2

Rosyjsko-austriackie rozmowy m.in. o Nord Stream 2
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wicekanclerz Austrii Reinhold Mitterlehner oświadczył w środę w Moskwie po rozmowach na temat projektu łączącego Rosję z Niemcami przez Morze Bałtyckie gazociągu Nord Stream 2, że przyniosły one "bardzo pozytywne rezultaty".

W środę wicekanclerz rozmawiał o tym projekcie z premierem Dmitrijem Miedwiediewem, a we wtorek z ministrem energetyki Aleksandrem Nowakiem i szefem Gazpromu Aleksiejem Millerem.

Wcześniej w środę Mitterlehner konferował z ministrem rozwoju gospodarczego Aleksiejem Ulukajewem; jak przekazał rosyjski minister, rozmowy również dotyczyły Nord Stream 2. "Porozumieliśmy się, jak będziemy razem kontynuować ten projekt, który bez wątpienia jest projektem (...) podnoszącym stopień bezpieczeństwa energetycznego w Europie" - powiedział Ulukajew.

Wicekanclerz ze swej strony - po spotkaniu z Millerem - oznajmił że "Austria jest szczególnie zainteresowana realizacją tego projektu". "Bardzo ważna jest dla nas dywersyfikacja dostaw gazu. I bardzo jest dla nas ważne, aby nasz koncern OMV uczestniczył w realizacji tego projektu" - dodał.

Głównym celem wizyty Mitterlehnera był udział w posiedzeniu rosyjsko-austriackiej komisji międzyrządowej ds. handlu i współpracy gospodarczej. Wicekanclerz jest jej współprzewodniczącym.

Ulukajew w środę zaproponował, by biznes austriacki wziął udział w prywatyzacji aktywów rosyjskich firm państwowych.

Dla rządu Rosji jednym z priorytetów jest zahamowanie spadku w wymianie handlowej z Austrią, wywołanego ogólnymi zjawiskami kryzysowymi w gospodarce światowej i sankcjami Unii Europejskiej wobec Rosji. Według danych przytoczonych przez agencję TASS wymiana handlowa między Rosją i Austrią spadła w okresie od stycznia do października 2015 roku o 24 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.

Nord Stream 2 to projekt nowej dwunitkowej magistrali gazowej o mocy przesyłowej 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Na początku września 2015 roku przedstawiciele rosyjskiego Gazpromu, niemieckich E.On i BASF-Wintershall, brytyjsko-holenderskiego Royal Dutch Shell, francuskiego Engie (dawniej GdF Suez) i austriackiego OMV podpisali prawnie obowiązujące porozumienie akcjonariuszy w sprawie budowy gazociągu.

Przeciwnicy tego projektu wskazują, że może on zwiększyć zależność Europy od rosyjskiego gazu oraz sprawić, że Ukraina straci znaczenie jako kraj tranzytowy. Natomiast zwolennicy Nord Stream 2 argumentują, że nowy rurociąg zwiększy bezpieczeństwo dostaw surowca, a ewentualne zakazanie przez Komisję Europejską jego układania - czego domagają się niektóre kraje UE, w tym Polska - określają jako ingerencję w gospodarkę wolnorynkową.

W styczniu br. rozmowy w Moskwie z władzami Gazpromu na temat budowy Nord Stream 2 prowadził szef OMV Rainer Seele.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rosyjsko-austriackie rozmowy m.in. o Nord Stream 2

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!