Rozstrzygnięcie arbitrażu z Gazpromem - po I kw. 2013 r.

Rozstrzygnięcie arbitrażu z Gazpromem - po I kw. 2013 r.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nie należy się spodziewać rozstrzygnięcia arbitrażu z Gazpromem o cenę gazu przed końcem pierwszego kwartału 2013 r. - powiedział w Sejmie minister skarbu Mikołaj Budzanowski. Dodał, że ceny, po których Polska kupuje gaz od Gazpromu są nie do zaakceptowania.

"Uważamy, że ta cena jest absolutnie nie do zaakceptowania. Jest jedną z najwyższych cen importowych na rynki europejskie, w związku z tym powinna być znacząco zmieniona" - powiedział Budzanowski posłom z sejmowej komisji skarbu. "Dzisiaj średnie ceny na rynkach zachodniej Europy - nie mówię o cenach spotowych, które są na poziomie około 360 dolarów za 1 tys. m sześc. - wynikające z kontraktów długoterminowych, są w granicach 400-420 dolarów za 1 tys. m sześc. U nas ta cena to ponad 500 dolarów, więc jest zdecydowanie za wysoka" - argumentował szef resortu skarbu.

Zdaniem Budzanowskiego ceny, po których Polska kupuje gaz powinny być zbliżone do cen obowiązujących w krajach zachodniej Europy. "Nie mówimy tutaj o obniżce kilku czy kilkunastu procent, ale o znacznie wyższym poziomie, po to by ta cena była urynkowiona, czyli zrównana z tym, jakie są na rynkach zachodniej Europy" - powiedział minister.

Przypomniał posłom, że PGNiG skierował 20 lutego br. pozew w tej sprawie do Sądu Arbitrażowego w Sztokholmie. "To chyba najważniejszy proces w historii spółki" - ocenił. Dodał, że orzeczenie sądu będzie równie ważne dla polskich odbiorców i polskiego przemysłu.

Przyznał, że procedura arbitrażowa jest długotrwała, dlatego na rozstrzygnięcie trzeba jeszcze poczekać. Jak wskazywał, podobne postępowania prowadzili też inni odbiorcy Gazpromu, ale kilku z nich doszło z nim do porozumienia. Postępowanie kontynuuje natomiast PGNiG i niemiecki koncern RWE.

Umowę na dostawy gazu do naszego kraju Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zawarło z Gazpromem w 1996 roku. Zmianę ceny gazu w kontrakcie PGNiG formalnie negocjowało od kwietnia 2011 r. Zdaniem PGNiG na europejskim rynku gazu zaszły "istotne zmiany", ponadto polski kontrakt powinien odzwierciedlać "poziom ceny rynkowej w Unii Europejskiej w kontraktach z Gazpromem".

Wniosek PGNiG w sprawie wszczęcia sprawy przed arbitrażem w Sztokholmie poprzedzony było trwającymi sześć miesięcy negocjacjami, które nie zakończyły się porozumieniem.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rozstrzygnięcie arbitrażu z Gazpromem - po I kw. 2013 r.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!