Senat za 55 proc. obligiem gazowym

Senat za 55 proc. obligiem gazowym
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Senat przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw, czyli tzw. mały trójpak energetyczny, z kilkudziesięcioma poprawkami w stosunku do wersji uchwalonej przez Sejm. Do najważniejszych należy obniżenie tzw. giełdowego obliga gazowego z 70 proc. do 55 proc.

W głosowaniu projektu tzw. małego trójpaku energetycznego wraz z wcześniej przyjętymi poprawkami – żadna nie została odrzucona – wzięło udział 83 senatorów, za było 59 senatorów, przeciwko 22, a 2 senatorów wstrzymało się od głosu.

Do najistotniejszych poprawek wprowadzonych przez Senat należą zmiany przepisu dotyczącego tzw. giełdowego obliga gazowego i wprowadzenie przepisów dotyczących działalności prosumentów.

W przypadku giełdowego obliga gazowego Senat wprowadził poprawkę mówiącą, że od dnia wejścia przedmiotowej ustawy w życie do końca 2013 roku obligo wynosi nie mniej niż 30 proc. , w 2014 roku nie mniej niż 40 proc., a od początku 2015 roku nie mniej niż 55 proc. Tę poprawkę zgłosili senatorowie Stanisław Iwan, Jan Michalski, Aleksander Pociej i Marek Ziółkowski.

Druga z istotnych poprawek, tzw. prosumencka, mówi, że wytwarzanie energii elektrycznej w mikroinstalacji przez osobę fizyczną niebędącą przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, a także sprzedaż tej energii przez tę osobę, nie jest działalnością gospodarczą w rozumieniu tej ustawy. Ponadto nakłada ona na sprzedawców z urzędu obowiązek zakupu energii z mikroinstalacji po cenie równej 80 proc. średniej ceny sprzedaży energii elektrycznej w poprzednim roku kalendarzowym ogłaszanej przez prezesa URE.

Poprawka prosumencka wyłącza mikroinstalacje z systemu wsparcia zielonymi certyfikatami, chyba że właściciel mikroinstalacji zdecydowałby się na prowadzenie działalności gospodarczej. Poprawkę zgłosiło ministerstwo gospodarki, a senatorowie jak widać ją poparli.

Jak powiedział PAP już po głosowaniu w Senacie prezes TGE Ireneusz Łazor, strategia ewolucyjnego dochodzenia do obligo w wysokości 70 proc. była bezpiecznym rozwiązaniem gwarantującym płynność. "Przedsiębiorstwa powinny mieć możliwość zaopatrywania się w paliwo na wolnym rynku, podobnie jak to ma miejsce na rynku energii" - podkreślił.

Łazor dodał też, że istotą działania rynku giełdowego jest transparentność, która sprzyja powstaniu referencyjnej ceny. "Jednym z najważniejszych impulsów, jakich potrzebuje polski rynek gazu, poza rozwojem infrastruktury i dywersyfikacją dostaw, jest poddanie go mechanizmom rynkowym - bo tylko wówczas mamy szansę nadgonić wieloletnie opóźnienia" - ocenił prezes TGE.







×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Senat za 55 proc. obligiem gazowym

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!