Serbia oddała Rosji kontrolę nad swoim rynkiem naftowym i gazowym

Serbia oddała Rosji kontrolę nad swoim rynkiem naftowym i gazowym
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rosja i Serbia zawarły w Moskwie pakiet porozumień, na mocy których rosyjski Gazprom przejmie 51 proc. akcji serbskiego, państwowego koncernu naftowego NIS (Naftna Industrija Serbije).

W zamian za to rosyjski monopolista poprowadzi przez Serbię jedną z odnóg gazociągu South Stream (Południowy Strumień), który zamierza zbudować razem z partnerami z Włoch i Bułgarii. Magistralą tą gaz z Rosji i Azji Środkowej przez Morze Czarne i Bałkany ma popłynąć do Europy Południowej i Środkowej, z ominięciem Ukrainy - informuje TVN 24.

Umowy podpisano na Kremlu w obecności prezydentów obu państw, Władimira Putina i Borisa Tadicia. W ceremonii uczestniczyli też kandydat Kremla w marcowych wyborach prezydenckich, pierwszy wicepremier Dmitrij Miedwiediew i szef serbskiego rządu Vojislav Kosztunica.

Moskiewscy obserwatorzy zwrócili uwagę, że Tadić przyleciał do Rosji przed drugą turą wyborów prezydenckich w Serbii (wyznaczoną na 3 lutego), chcąc w ten sposób zwiększyć swoje szanse w potyczce z prorosyjskim nacjonalistą Tomislavem Nikoliciem.

Wyrazili także pogląd, że zgadzając się na umocnienie monopolu Gazpromu na swoim rynku gazowym i oddając mu kontrolę nad rynkiem naftowym, Belgrad odwdzięcza się Moskwie za jej poparcie w sprawie Kosowa.

Putin potwierdził w rozmowach z Tadiciem, że Rosja kategorycznie sprzeciwia się jednostronnemu proklamowaniu przez Kosowo niepodległości. Zapewnił też, że Serbia może być pewna, iż w osobie Rosji ma niezawodnego przyjaciela i partnera.

Rosyjski prezydent podkreślił, że jednostronne proklamowanie niepodległości Kosowa "grozi poważnymi szkodami dla całego prawa międzynarodowego, a także negatywnymi następstwami tak dla Bałkanów, jak i dla świata, dla stabilności w innych regionach".

Tadić ze swej strony oświadczył, że strategiczne partnerstwo Serbii i Rosji leży w interesie obu państw.

Komentując rosyjsko-serbskie porozumienia naftowe i gazowe, Putin ocenił, że czynią one z Rosji i Serbii strategicznych partnerów w sferze energetyki.

Z chwilą podpisania tych porozumień Serbia staje się jednym z kluczowych węzłów tranzytowych w powstającym systemie dostaw rosyjskich nośników energii na południe Europy - powiedział gospodarz Kremla.

W opinii Putina, piątkowe umowy umacniają bezpieczeństwo energetyczne nie tylko Serbii, lecz całego kontynentu europejskiego.

Według rosyjskich ekspertów, zachęcona sukcesami w sferze naftowo-gazowej, Moskwa zainteresowała się także innymi sektorami serbskiej gospodarki - chce m.in. wziąć udział w prywatyzacji przewoźnika lotniczego JAT.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Serbia oddała Rosji kontrolę nad swoim rynkiem naftowym i gazowym

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!