Sieć gazowa Szczytno-Kętrzyn gotowa. Koszt: 68 mln zł

Sieć gazowa Szczytno-Kętrzyn gotowa. Koszt: 68 mln zł
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

68 mln zł kosztowała budowa sieci gazowej we wschodniej części woj. warmińsko-mazurskiego między Szczytnem a Kętrzynem. Dzięki wzmocnieniu nitki gazowej możliwe będzie przyłączenie nowych odbiorców z sześciu powiatów regionu - podała Polska Spółka Gazownictwa.

Na czwartkowej konferencji prasowej kierownik projektu z Polskiej Spółki Gazownictwa Michał Jurkowski podkreślił, że w ciągu 4 lat wybudowano 72 kilometry gazociągu wysokiego ciśnienia między Szczytnem, Młynowem a Muławkami koło Kętrzyna. Ponadto zmodernizowano 2 stacje redukcyjno-pomiarowe: w Mikołajkach oraz w Muławkach koło Kętrzyna.

"Obok dotychczasowego gazociągu niskiego i średniego ciśnienia, który ograniczał możliwości podłączania nowych odbiorców, położono nitkę gazową wysokiego ciśnienia. Dzięki temu zwiększono możliwości dystrybucji gazu a co za tym idzie zwiększono możliwości podłączenia do sieci gazowej kolejnych mieszkańców województwa" - podał Jurkowski.

Dodał, że przebudowa stacji w Mikołajkach i Muławkach powoduje, że zdolności przesyłowe gazu na sieć średniego i niskiego ciśnienia zwiększą się nawet trzykrotnie.

Nowi odbiorcy będą mogli być podłączeni do sieci gazowej w mazurskiej części regionu w powiatach: szczycieńskim, mrągowskim, bartoszyckim, kętrzyńskim i węgorzewskim. Poza wzmocnieniem nitki gazowej sieć od podstaw zbudowano w miejscowościach Barciany oraz Sątopy i Sątopy-Samulewo. Do tej pory mieszkańcy tych miejscowości musieli korzystać z gazu butlowego albo z paliw stałych.

Tomasz Roman z Polskiej Spółki Gazownictwa ocenił, że poprowadzenie gazociągu wysokiego ciśnienia zwiększy atrakcyjność terenów i potencjału gospodarczego regionu.

Jak podał Jarosław Kosin dyrektor zakładu w Olsztynie, ponad połowa gmin na Warmii i Mazurach ma zapewniony dostęp do sieci gazowej. Są to gminy miejskie ale i wiejskie, gdzie mieszka w sumie 90 proc. populacji regionu. Natomiast 45 proc. gmin regionu nie jest zgazyfikowana. "Są to miejscowości położone w trudnych warunkach terenowych i słabo zaludnione, gdzie nitkę gazową trudno jest poprowadzić. W tych miejscowościach dostępu do sieci gazowej nie ma 10 procent ludności województwa" - ocenił.

Projekt budowy gazociągu wysokiego ciśnienia między Szczytnem a Kętrzynem był dofinansowany w 45 proc. z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowiska 2007-2013. Według założeń Polskiej Spółki Gazownictwa pod koniec grudnia 2015 roku dzięki gazowej inwestycji podłączenie do gazu ziemnego zyska 7,7 tys. mieszkańców tej części województwa. (PAP)
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sieć gazowa Szczytno-Kętrzyn gotowa. Koszt: 68 mln zł

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!