Stasiak: gazoport musi być priorytetem

Stasiak: gazoport musi być priorytetem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Dla dywersyfikacji dostaw gazu Polsce niezbędny jest terminal do odbioru skroplonego gazu - uważa szef BBN Władysław Stasiak. Według niego w obecnej sytuacji Polska musi egzekwować umowy o dostawach i grać solidarnie z UE.

- Zadaniem numer jeden jest budowa gazoportu. Pomysł został sformułowany dawno - w 2001 r., po prostu trzeba go zrealizować - powiedział w środę Stasiak. - Nasza sieć energetyczna nie pozwala dzisiaj na dokonanie dywersyfikacji. Wydaje mi się, że nawet gdyby Sejm upoważnił rząd do prowadzenia tego projektu w jakimś trybie ekstraordynaryjnym, nikt nie byłby przeciw. W końcu musimy mieć ten zawór bezpieczeństwa - uważa szef BBN.

Jego zdaniem, gdyby Polska miała taki terminal przeładunkowy, "zupełnie inna byłaby nasza sytuacja w takich sytuacjach kryzysowych".

Według szefa BBN warto myśleć także o drugim projekcie - Baltic Pipe. Podkreślił, że nie chodzi o budowę rurociągu z Polski do Norwegii. - Wystarczy zbudować kolektor do Danii, tam już trwa inwestycja dotycząca połączenia Danii z norweskimi zasobami z Morza Północnego - dodał.

W zaistniałej sytuacji - ocenił Stasiak - "jesteśmy w sytuacji kraju, który musi grać na solidarność europejską, bardzo mocno wspierać prezydencję, wspierać się nawzajem, oczekiwać tego, za co płacimy".

Szef BBN, który podkreślił, że za bezpieczeństwo energetyczne odpowiada rząd, a konkretnie minister gospodarki, wyraził zadowolenie, "że rząd przyjął regulację która daje możliwość zarządzania energią".

W środę wchodzi w życie przyjęte dzień wcześniej przez rząd rozporządzenie pozwalające wprowadzać czasowe ograniczenia w poborze gazu ziemnego dla niektórych dużych odbiorców przemysłowych.

Rosja zawiesiła transport gazu przez Ukrainę, co oznacza także wstrzymanie dostaw tranzytowych dla innych krajów europejskich.

Terminal LNG ma powstać w Świnoujściu. Według założeń pozwoli na odbieranie w początkowym etapie 2,5 mld m3 gazu ziemnego rocznie oraz przyczyni się do zwiększenia energetycznego bezpieczeństwa kraju. Według harmonogramu spółki Polskie LNG pierwszy etap inwestycji ma być ukończony w 2014 r.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!