Strategiczna gałąź gospodarki może mieć kłopoty. Musi dokonać przełomu w sposobie działania

Strategiczna gałąź gospodarki może mieć kłopoty. Musi dokonać przełomu w sposobie działania
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polska chemia musi inwestować w innowacyjność. Firmy szukają sposobu, by robić to efektywniej niż konkurencja. Jeden z potencjalnie kosztownych błędów to niedocenianie współpracy między firmami. Nieoficjalnie wiadomo, że polskie przedsiębiorstwa często wchodzą sobie w drogę.

  • Branża chemiczna boryka się z wyzwaniami, których źródłem są nowe regulacje dotyczące emisji czy też normy wymuszające konieczność lepszej kontroli nad substancjami w procesach chemicznych.
  • Mateusz Morawiecki wskazywał sektor chemiczny jako jedną z ośmiu dziedzin, w których Polska może osiągnąć przewagi konkurencyjne w skali światowej.
  • Wiele wskazuje na to, że jeśli nasza chemia faktycznie nie dokona przełomu w sposobie działania i nie zacznie oferować specjalistycznych (i wysokomarżowych) produktów, to będzie miała kłopot.

Polska chemia to tysiące przedsiębiorstw i znaczący udział w krajowym PKB. I już ponad 300 tys. pracowników. Tylko w ubiegłym roku zatrudnienie w branży wzrosło o ponad 10 tys. osób. Tomasz Zieliński, prezes Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego, podkreśla, że chemia jest strategiczną gałęzią polskiej gospodarki. Gałęzią, bez której większość sektorów przemysłu nie może istnieć.

Ostra współpraca...

Problem w tym, że branża boryka się z wyzwaniami, których źródłem są nowe regulacje dotyczące emisji czy też normy wymuszające konieczność lepszej kontroli nad substancjami w procesach chemicznych.

Do tych kłopotów dochodzi słabe zaplecze surowców chemicznych, co oznacza, że szczególnie w tzw. chemii masowej mamy "pod górkę". Jakby tego było mało, nieoficjalnie wiadomo, że polskie firmy często wchodzą sobie w drogę.

- Brakuje współpracy pomiędzy spółkami. Zamiast instalacji, które uzupełniałyby się, powstają nowe, konkurencyjne dla już istniejących - przyznaje proszący o anonimowość analityk giełdowy. - Rozumiem, że zarządy niektórych spółek chcą się wykazać, ale czy nie powinny współpracować? Odpowiedź wydaje się oczywista.

Według wspomnianego specjalisty być może wskazuje to na zbyt słaby nadzór właścicielski nad kontrolowanymi przez państwo spółkami.

Nasi rozmówcy z branży przypominają przy tym, że po objęciu urzędu na słynnych slajdach premier Mateusz Morawiecki wskazywał sektor chemiczny jako jedną z ośmiu dziedzin, w których Polska może osiągnąć przewagi konkurencyjne w skali światowej. Zatwierdzona kilka miesięcy później przez rząd, a sygnowana nazwiskiem premiera Strategia na rzecz Zrównoważonego Rozwoju już o chemii nie wspomina.

Warto w tym kontekście przypomnieć, czym skutkuje nadmierna wewnętrzna konkurencja. Taka sytuacja zdarzyła się w polskiej chemii półtorej dekady temu. Zanim powstała Grupa Azoty, spółki obecnie ją tworzące wchodziły w skład struktury nazywanej Wielką Syntezą Chemiczną. Firmy z WSCh walczyły ze sobą bez pardonu. Dla części z nich nieomal zakończyło się to bankructwem. Ratować je i tysiące miejsc pracy musiało państwo.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (11)

Do artykułu: Strategiczna gałąź gospodarki może mieć kłopoty. Musi dokonać przełomu w sposobie działania

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!