XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Stratfor. Kijów nie uniknie rozmów z Rosją ws. gazu

Stratfor. Kijów nie uniknie rozmów z Rosją ws. gazu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ukraina musi porozumieć się z Rosją ws. krótkookresowych dostaw gazu i uregulowania zobowiązań dłużnych, ponieważ zachodnie inwestycje w ukraiński sektor gazowy nie rozwiążą jej bieżących trudności - twierdzi amerykański think tank Stratfor.

"Na obecnym etapie Kijów nie może liczyć na to, że Europejczycy zdejmą z niego odpowiedzialność za stosunki z Rosją" - zaznaczono w komentarzu. Gazprom wstrzymał dostawy gazu dla Ukrainy w czerwcu, a ich odblokowanie uzależnia od przedpłat.

14 bm. ukraiński parlament w pierwszym czytaniu przyjął projekt ustawy przewidujący możliwość tworzenia spółek o mieszanym kapitale założycielskim między ukraińskimi a zachodnioeuropejskimi i amerykańskimi firmami energetycznymi. Takie spółki mogłyby dzierżawić do 49 proc. ukraińskiej sieci tranzytowej i zbiorników gazu.

"Zamiarem Kijowa jest doprowadzenie do tego, by UE kupowała rosyjski gaz na granicy ukraińsko-rosyjskiej, a nie na granicy Ukrainy z UE. Zmusiłoby to Europejczyków do przejęcia odpowiedzialności za boje z Moskwą zamiast obciążania winą Ukraińców za odprowadzanie rosyjskiego gazu przeznaczonego dla odbiorców w UE na swoje potrzeby" - tłumaczy Stratfor intencje Kijowa.

Z punktu widzenia Kijowa korzyścią byłoby także to, że zachodnie inwestycje i management zmodernizowałyby ukraiński system energetyczny i podniosłyby rangę Ukrainy na europejskim rynku energii.

Stratfor nie wróży jednak Ukraińcom sukcesu: "Choć Zachód ogólnie wspiera ukraiński rząd, tego rodzaju poparcia dla sektora energii byłoby mu udzielić o wiele trudniej" - zaznacza.

Analitycy cytują komisarza UE ds. energii Guenthera Oettingera, który stwierdził, że import rosyjskiego gazu do UE z granicy ukraińsko-rosyjskiej wymagałby całościowego przeglądu umów tranzytowych, a Ukraina nie może go wymuszać podejmując nagłe działania we własnym zakresie.

Renegocjowanie wszystkich kontraktów UE z Gazpromem wymagałoby najmniej roku, jeśli nie dwóch, a obecna polityczna atmosfera dla takich negocjacji nie jest sprzyjająca.

Przedstawiciele UE nie są przeciwni temu, by zaangażowała się ona w modernizację i zarząd ukraińskiej infrastruktury energetycznej, ale sądzą, że wymagałoby to ustalenia okresu przejściowego w czasie, którego ukraiński rynek energii zintegrowałby się ściślej z europejskim.

"Z tych powodów Europejczycy muszą w pierwszej kolejności mieć na uwadze ich własne interesy, a naciskanie na Rosję w tej sprawie na obecnym etapie nie wydaje się dokądkolwiek prowadzić" - tłumaczy Stratfor różnicę podejścia między UE, a Ukrainą.

"Oznacza to, że zachodnie inwestycje w ukraiński sektor energetyczny nie są krótkookresowym rozwiązaniem dla problemów Ukrainy () Wygląda na to, że na obecnym etapie Kijów nie ma innego wyjścia niż porozumieć się z Rosją, przynajmniej ws. przejściowego uregulowania spornych kwestii" - napisał Stratfor w konkluzji.

Ukraińskie zapasy gazu sięgają 15-16 bcm (mld metrów sześciennych), a na zaspokojenie potrzeb na zimę brak jej 7-10 bcm. Z UE drogą odwrotną do końca br. Ukraina może liczyć na ok. 3 bcm. Zachodni korytarz gazowy dla Ukrainy ma być uruchomiony we wrześniu. Na 5 września wyznaczono rozmowy gazowe z udziałem przedstawicieli Rosji, Ukrainy i UE.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Stratfor. Kijów nie uniknie rozmów z Rosją ws. gazu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!