XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Szef URE: gazociąg jamalski w Polsce powinien podlegać prawu unijnemu

Szef URE: gazociąg jamalski w Polsce powinien podlegać prawu unijnemu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Gazociąg jamalski w Polsce powinien podlegać prawu unijnemu - uważa szef Urzędu Regulacji Energetyki Marek Woszczyk. Rosyjski Gazprom obawia się, że gdy wejdzie w życie wymagane przez UE prawo, straci kontrolę nad rurociągiem.

"Nie widzę podstaw do wyłączenia jakiejkolwiek części infrastruktury przesyłowej - w tym gazociągu jamalskiego - spod prawa unijnego" - powiedział PAP w środę prezes Urzędu Regulacji Energetyki Marek Woszczyk.

"W Unii Europejskiej, której krajem członkowskim jest Polska, trzeba przestrzegać prawa wspólnotowego, a ono zakłada m.in. konkurencję na rynku i swobodny dostęp do infrastruktury przesyłowej" - dodał.

Marek Woszczyk skomentował w ten sposób informacje o zgłoszonych przez koncern Gazprom w ramach konsultacji społecznych, zastrzeżeniach do projektu ustawy Prawo Gazowe, nad którym trwają prace w resorcie gospodarki. Nowe uregulowania mają wprowadzić unijną dyrektywę, która jest częścią tzw. trzeciego pakietu energetycznego.

Rosyjski potentat obawia się, że jeśli dokument wejdzie w życie, to straci kontrolę nad gazociągiem jamalskim, którym śle gaz do Niemiec przez nasz kraj.

W przesłanym do Ministerstwa Gospodarki stanowisku Gazprom przekonuje, że właściciel tego rurociągu - spółka EuRoPolGaz powinna być "wyłączona z zakresu obowiązywania ustawy", gdyż jest podmiotem o szczególnym statusie, określonym przez polsko-rosyjskie międzyrządowe porozumienie gazowe z 1993 roku.

Gazprom uważa, że niektóre zapisy w projekcie ustawy spowodują, iż EuRopol Gaz praktycznie zostanie pozbawiony prawa własności do gazociągu jamalskiego. Zatem według strony rosyjskiej przyjęcie Prawa Gazowego i wdrożenie przez Polskę unijnych przepisów "prowadzi do naruszenia" porozumienia międzyrządowego.

Szef URE przypomniał tymczasem, że "wprawdzie jest możliwość wyłączenia z zasad rynkowych gazociągów i linii energetycznych, ale tylko tych nowo wybudowanych".

Polski odcinek gazociągu jamalskiego oddano do użytku pod koniec lat 90. XX wieku.

"Można zrezygnować z zasady swobodnego dostępu do gazociągu tylko tymczasowo i w szczególnej sytuacji, czyli gdy taka rezygnacja warunkuje realizację inwestycji" - wyjaśnił prezes Woszczyk.

Ministerstwo Gospodarki nie zajęło jeszcze stanowiska w sprawie zastrzeżeń, jakie zgłosił rosyjski koncern. "Trwa analiza uwag zgłoszonych w ramach konsultacji przez zainteresowane podmioty i MG nie będzie komentowało poszczególnych propozycji do zakończenia prac w tym zakresie" - poinformowało PAP biuro prasowe resortu.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szef URE: gazociąg jamalski w Polsce powinien podlegać prawu unijnemu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!