Terminal LNG nie będzie zagrażał przyrodzie

Terminal LNG nie będzie zagrażał przyrodzie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W okresie eksploatacji Terminal LNG z racji swojej specyficznej funkcji nie będzie zagrażał przyrodzie i jej różnym grupom organizmów żywych - mówi dr Wojciech Kowalski.

Jakich dokonano badań, by oficjalnie uznać, że terminal LNG bez szkody dla środowiska może zagościć na plaży w Świnoujściu?

- Podjęcie tak kosztownej inwestycji musi być poprzedzone wielokierunkowymi analizami, w tym także badaniami środowiska przyrodniczego. Takie badania są jednym z elementów stanowiących podstawę uzyskania zgody na realizację inwestycji. W przypadku Terminala Gazowego LNG były to wnikliwe prace inwentaryzacyjne a następnie ocena zebranych informacji, czyli waloryzacja elementów przyrodniczych tego terenu. Inwentaryzacją i waloryzacją objęto wszystkie grupy organizmów, a zatem rośliny i ich fitocenozy, grzyby wielkoowocnikowe i porosty, a także faunę. Bioróżnorodność terenu oceniana była pod kątem nie tylko gatunków często występujących, ale także gatunków rzadkich, zagrożonych i prawnie chronionych oraz wielkości ich populacji. Analizowano także czy populacje te występują tylko na terenie objętym potencjalną inwestycją czy też są szerzej rozprzestrzenione. W ten sposób uzyskano informacje dotyczące aktualnego stanu przyrodniczego terenu.

Oprócz badań stricte dotyczących żywych składników przyrody przeprowadzono także wnikliwe badania i analizę składników abiotycznych, takich jak edafon, wody, powietrze, czy nowożytne zabytki kultury. Przeprowadzone obliczenia i symulacje komputerowe pozwoliły na takie umiejscowienie Terminalu Gazowego Polskiego LNG i rozplanowanie rozmieszczenia poszczególnych jego obiektów, aby był on jak najmniej uciążliwy dla środowiska. Muszę powiedzieć, że to ze względu na pewne szczególnie cenne fragmenty przyrody Terminal nie został zlokalizowany nad samym morzem a w pewnej od niego odległości.

Polskie LNG podjęło także dodatkowe działania ochronne, które realizowane są na podstawie opracowanego Planu Działań Ochronnych. Jest to szczegółowy dokument, który został zatwierdzony przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Szczecinie, a który określa program podejmowanych działań mających nie tylko utrzymanie istniejącego – stabilnego stanu środowiska przyrodniczego, jak również w niektórych przypadkach jego poprawę. Takim działaniem jest przywrócenie stopnia naturalności występujących tu zbiorowisk roślinnych poprzez eliminację gatunków niefrasobliwie przed laty wprowadzonych przez człowieka.

Wiemy, że ze swoich wątpliwości ekologicznych wobec gazoportu wycofali się niedawno Niemcy. Czy Pan także podziela opinię, że jest to inwestycja bezpieczna i niezagrażającą przyrodzie?

- Realizowanie tak wielkiej inwestycji, jaką jest budowa Terminalu Gazowego będącego przedsięwzięciem Polskiego LNG, zawsze budzi pewne obawy nie tylko wśród społeczności lokalnych, ale także wśród organizacji działających na rzecz ochrony środowiska i ochrony zasobów przyrodniczych. Musimy sobie zdawać sprawę, że jest to pierwsza tego typu inwestycja w tej części Europy. Trudno się, zatem dziwić, że nasi sąsiedzi zza zachodniej granicy, od której Terminal oddalony jest o około 6 km, mieli pewne wątpliwości. Wynikało to chyba z pewnego powolnego przepływu ważnych informacji świadczących podjęciu przez stronę polską wszelkich możliwych działań czyniących tę inwestycję bezpieczną i niezagrażającą przyrodzie. O bezpieczeństwie inwestycji decydować będą przyjęte i zastosowane rozwiązania techniczne, jak i procedury kontrolne. Myślę, że w tym zakresie jest to zagadnienie na oddzielną rozmowę ze stosownymi służbami technicznymi Polskiego LNG.

Jeśli chodzi o zagadnienia przyrodnicze i potencjalne oddziaływanie inwestycji na przyrodę to najbardziej uciążliwym dla zasobów przyrodniczych tego terenu będzie okres budowy. W okresie eksploatacji Terminal z racji swojej specyficznej funkcji nie będzie zagrażał przyrodzie i jej różnym grupom organizmów żywych. Chciałbym zwrócić uwagę, że stanowiska szczególnie cennych siedlisk i taksonów zostały już na etapie prac wstępnych bądź to zabezpieczone lub też dokonano metaplantacji tj. przeniesiono zagrożone populacje na inne stanowiska zastępcze na tereny przyległe, zachowując w ten sposób bioróżnorodność obszaru na stałym poziomie

Czy jest Pan w stanie ocenić, jaka będzie sytuacja za 5, 10, 20 lat? Czy wody Bałtyku, niezwykle bogata przyroda, okalająca terminal, nie zostanie zniszczona przez jakieś związki chemiczne?

- Panie Redaktorze rozumiem, że pytanie dotyczy jakiś związków chemicznych, które pojawiłyby się w ekosystemie morza i były konsekwencją funkcjonowania Terminalu LNG. Otóż z całą stanowczością muszę wyjaśnić, że na terenie Terminalu LNG nie będą produkowane żadne związki chemiczne mogące negatywnie wpłynąć na środowisko przyrodnicze morza. Terminal to specyficzna baza magazynowania płynnego – skroplonego gazu ziemnego (metanu) o temperaturze poniżej – 162 C0, poddawanego procesowi regazyfikacji i w takiej gazowej postaci wprowadzanego do systemu przesyłowego i dystrybucji. Proces skraplania gazu ziemnego wiąże się z bardzo dokładnym jego oczyszczeniem z dwutlenku węgla, azotu, propanu - butanu, wilgoci, helu itp. Jest to bardzo czyste paliwo, po powtórnej zmianie na postać gazową zawierające bardzo niewiele zanieczyszczeń.

Co do oceny sytuacji, jaka będzie za 5, 10, 20 lat? Panie Redaktorze zacznijmy od pewnego bardzo istotnego stwierdzenia. Otóż środowisko przyrodnicze jest układem dynamicznym podlegającym ciągłym zmianom. W tak stosunkowo krótkim czasie nawet naturalne zmiany są trudno dostrzegalne, zwłaszcza w ekosystemach wodnych. Jak już wyjaśniłem Terminal nie będzie obiektem przemysłowym produkującym związki chemiczne, nie będzie miał zatem wpływu na przyrodę morza, a przyjęte i zastosowane rozwiązania nie wpłyną na środowisko przyrodnicze tego rejonu.

Czy istnieją takie zabezpieczenia, które pozwolą na spokojne życie mieszkańców Świnoujścia z Terminalem LNG? Czy wpływ na środowisko będzie jakoś okresowo sprawdzany?

- Trudno sobie wyobrazić, aby w XXI wieku inwestycja, jaką jest Terminal LNG nie miała wszechstronnych zabezpieczeń, które pozwolą na spokojne życie nie tylko mieszkańców Świnoujścia, ale także na rekreację i wypoczynek turystów. Nie chcę zabierać głosu na temat zabezpieczeń technicznych, od tego są służby techniczne. Niewątpliwie zastosowana technologia zabezpieczeń jest najnowocześniejsza na świecie. W każdej tego typu inwestycji wdrażane są, bowiem najnowsze osiągnięcia wynikające z prowadzonych prac badawczych, ale także i ze zdobytych doświadczeń. Zastosowane zabezpieczenia będą rzutowały także na stan środowiska przyrodniczego i jego stabilność. To stan środowiska otaczającego człowieka decyduje o jednym z wielu czynników mających wpływ na komfort jego życia. Środowisko przyrodnicze jest bardzo czułym barometrem negatywnych oddziaływań wynikających z realizowanych przez człowieka procesów gospodarczych.

Nawet najbardziej dokładnie przeprowadzona ocena stanu zasobów przyrodniczych terenu odzwierciedla jedynie stan w danym momencie, który zmienia się w zależności od warunków środowiskowych danego terenu a także od czynników społeczno-gospodarczych. Stąd niezbędnym warunkiem umożliwiającym śledzenie naturalnych i antropogenicznych przekształceń układów przyrodniczych oraz efektów prawnej ochrony jest monitoring, czyli systematyczna i okresowa ocena stanu elementów przyrodniczych.

W przypadku Terminala LNG stan środowiska kontrolowany jest w oparciu o wieloaspektowy monitoring. Obejmuje on nie tylko elementy biotyczne środowiska przyrodniczego, tj. stan zachowania populacji roślin i siedlisk przyrodniczych, różnych grup fauny ze szczególnym uwzględnieniem awifauny, grzybów, w tym bardzo wrażliwych na zanieczyszczenia powietrza porostów, ale także elementów abiotycznych, jakimi są emisje zanieczyszczeń czy też klimat akustyczny. Monitoring, jaki prowadzony jest przez Polskie LNG obejmował już okres przedinwestycyjny, będzie realizowany przez okres budowy Terminala, ale także obejmie minimum 5 lat okresu poinwestycyjnego. Uzyskane dane z poszczególnych lat są porównywane i pozwalają na ocenę stabilności układów przyrodniczych i środowiskowych. Muszę wyjaśnić, że obserwacje monitoringowe prowadzone są przez wybitnych specjalistów z różnych dziedzin nauki, w tym przede wszystkim pracowników Zakładu Botaniki i Ochrony Przyrody oraz Zakładu Ochrony Roślin Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Współpracują z nami mikolodzy i lichenolodzy, botanicy, fauniści a także specjaliści z zakresu oceny stanu zanieczyszczenia oraz hydrogeolodzy.

Zawodowo zajmuje się Pan kwestiami ochrony przyrody. Wie Pan, jakie są prawdziwe a jakie wydumane zagrożenia. Potrafi Pan oddzielić naukową prawdę od plotek i obiegowo powtarzanych – niekoniecznie prawdziwych – opinii. Czy będzie się Pan bał opalać na plaży obok gazoportu czy nie?

- Zacznę od końcowego fragmentu Pana pytania. Plaża w Świnoujściu, Warszowie to szczególnie uroczy zakątek naszego wybrzeża. Znam ten teren od lat siedemdziesiątych i muszę przyznać ze spędziłem tu wiele uroczych chwil nie tylko w trakcie plażowania, ale także podczas prowadzonych prac badawczych. Nie mam najmniejszych obaw, co do opalania się na plaży obok Gazoportu. Jako przyrodnik wolałbym, aby ten uroczy zakątek nie był miejscem masowego napływu plażowiczów a to, dlatego że występują tu niezmiernie cenne, rzadkie gatunki roślin i siedliska przyrodnicze, jakie nie pojawiają się na innych odcinkach polskiego wybrzeża. Największym zagrożeniem dla przyrody jest człowiek i jego niefrasobliwe zachowanie, co prawda często wynikające ze słabego stopnia edukacji ekologicznej. Co do prawdziwych i wydumanych zagrożeń zwłaszcza tych obiegowo powtarzanych i nieprawdziwych opinii moje stanowisko jest także jednoznaczne. Mając odpowiednią wiedzę i przygotowanie zawodowe bardzo łatwo można oddzielić naukową prawdę od plotek i nieuzasadnionych opinii. Często opinie te wynikają, jak to już wspomniałem, ze słabej edukacji ekologicznej naszego społeczeństwa, bądź pewnego niedoinformowania. Czasami jest to celowe tworzenie pewnych mitów w celu uzyskania określonych korzyści i wymuszenia na inwestorze dodatkowych działań inwestycyjnych niemających nic wspólnego z realizowanym zadaniem.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Terminal LNG nie będzie zagrażał przyrodzie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!