XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Trwa dyskusja nad wysokością podatków od węglowodorów

Trwa dyskusja nad wysokością podatków od węglowodorów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W rządzie trwa dyskusja nad wysokością podatków od wydobycia węglowodorów - powiedział PAP wiceminister środowiska i główny geolog kraju Piotr Woźniak. Liczy on, że porozumienie zostanie wkrótce osiągnięte, co umożliwiłoby wejście w życie ustawy od stycznia 2013 roku.

"W rządzie toczy się jeszcze dyskusja nad wysokością podatków od wydobycia węglowodorów i niedługo znajdziemy kompromis" - poinformował Woźniak.

Dodał, że Polska konkuruje o inwestorów i kapitał z zagranicy, dlatego podatek musi być konkurencyjny w stosunku do stawek duńskich, holenderskich, norweskich, niemieckich, francuskich, czy włoskich.

"Jedyną zachętą dla inwestora zagranicznego do lokowania kapitału w Polsce w wydobycie gazu nie może być tylko gigantyczna cena za surowiec, który importujemy z Rosji, ale przede wszystkim rozsądne rozwiązania regulacyjne i rozwiązania podatkowe. Powinny być one dodatkowo odroczone w czasie. Dlatego chcemy, by nowe opodatkowanie wydobycia zaczęło obowiązywać najwcześniej od początku 2016 r." - powiedział.

Woźniak wyjaśnił, że ustawa ma szansę zacząć obowiązywać na początku 2013 roku.

"Jeśli opublikujemy projekt jeszcze w tym lub następnym miesiącu, firmy paliwowo-gazowe będą miały szansę przygotować swoje plany biznesowe na następny rok w oparciu o przejrzyste reguły gry. Dzięki temu wzrośnie liczba wierceń poszukiwawczych gazu łupkowego w roku 2013 i latach następnych. I to jest nasz cel, bo im więcej odwiertów poszukiwawczych, tym lepsze dane o zasobach i tym bliżej jest faza wydobycia na skalę przemysłową" - powiedział.

Dodał, że poza kwestiami podatkowymi ważny jest też model zarządzania i nadzoru państwa nad wydobyciem gazu łupkowego w Polsce. Powołany ma zostać państwowy udziałowiec złóż, czyli Narodowy Operator Kopalin Energetycznych (NOKE).

"NOKE będzie strategiczną spółką w 100 proc. należącą do skarbu państwa. Chcemy, by NOKE miało udziały - jako inwestor kapitałowy - w konsorcjach wydobywających gaz ze złóż. NOKE będzie obserwował, jako współwłaściciel koncesji, czy wydobywanie surowców ze złóż odbywa się w sposób racjonalny geologicznie, ale z drugiej strony czy nie dochodzi do opóźniania wydobycia oraz czy konsorcja wydobywcze prowadzą swoją działalność zgodnie z interesami finansowymi państwa" - powiedział.

Resort chce, by udział państwa poprzez NOKE w złożach gazu był zróżnicowany, np. w zależności od rodzaju złoża. Ale możliwe będą też koncesje bez udziału NOKE.

"Minister środowiska ustali minimalny udział NOKE dla danego złoża, a następnie wystawi to złoże na przetarg o koncesję. Uważamy, że udział skarbu państwa za pośrednictwem NOKE w koncesji np. wraz ze średniej wielkości firmą wydobywczą sprawi, że wiarygodność kredytowa takiej firmy automatycznie mocno wzrośnie. Czyli pozwoli to na pozyskanie większego kapitału i przyspieszenie wierceń" - poinformował Woźniak.

Dodał, że NOKE ma zostać powołany niezwłocznie po wejściu w życie ustawy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Trwa dyskusja nad wysokością podatków od węglowodorów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!