Trzeba rozwiązać problem zaopatrzenia w gaz regionu lubuskiego

Trzeba rozwiązać problem zaopatrzenia w gaz regionu lubuskiego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wojewoda lubuski Helena Hatka zapowiedziała, że wystąpi do premiera o pomoc w rozwiązaniu problemu zaopatrzenia regionu w gaz. W Lubuskiem narasta problem związany z dostawami gazu sieciowego. Lokalny operator, spółka Media Odra Warta (MOW) z Międzyrzecza, zaopatrująca w to paliwo wiele gmin, zbliża się do limitu dostaw. Jest zmuszona odmawiać realizacji kolejnych przyłączy, a PGNiG nie ma tym terenie dobrze rozbudowanej sieci.

Problem dotyczy nie tylko odbiorów indywidualnych, ale i inwestorów chcących budować zakłady np. w Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. To zagrożenie dla rozwoju gospodarczego regionu, a szczególnie jego północnej i centralnej części.

Jak poinformował dyrektor Urzędu Regulacji Energetyki w Szczecinie Witold Kępa, w skali kraju skargi na odmowy realizacji przyłączy gazu nie są czymś nowym. Obecnie jest ich ok. 1,5 tys., jednak w większości wynikają one z przyczyn ekonomicznych czyli nieopłacalności budowy.

Dodał, że w Lubuskiem skargi złożyło ok. 100 odbiorców indywidualnych i kilkanaście przedsiębiorstw. Różnica jest jednak zasadnicza - wszystkie odmowy wydano z przyczyn technicznych.

Spółka Media Odra Warta z Międzyrzecza, zaopatrująca w gaz odbiorców z 30. lubuskich gmin, kilka lat temu wypełniła lukę na rynku, gdyż PGNiG w tej części lubuskiego nie ma rozwiniętej sieci lokalnych gazociągów. MOW szybko zaczął rozbudowywać swoją sieć i tu pojawiła się bariera prawna.

Zgodnie z zapisami ustawy z ub.r. o zapasach gazu i paliw, MOW może importować rocznie 50 mln m.szesc. tego paliwa. W przypadku większych ilości gazu ustawa wymusza posiadanie w kraju magazynów. MOW takich magazynów nie ma, a ich budowa to inwestycja przekraczająca możliwości finansowe spółki. PGNiG natomiast nie zamierza dzielić się swoimi magazynami.

- PGNIG wystąpiło o przedłużenie nieudostępniania magazynów do 2012 r. z prostego powodu. W 2012, teoretycznie jestem w stanie zakończyć budowę magazynu Wierzchowice. Wtedy jest ok. 1 mld więcej m.szesc. gazu - powiedział wiceprezes PGNiG Stanisław Niedbalec, dodając, że wtedy spółka wystąpi o taryfę magazynową i będzie możliwość udostępnienia przestrzeni magazynowej dla wszystkich potencjalnych zainteresowanych.

MOW, nawet jeśli by chciał, z przyczyn technicznych nie może kupić wystarczającej do swoich potrzeb ilości gazu od samego PGNiG.

- Ta ustawa tak naprawdę dotknęła wprost nas (...) chęć zakupu dużych czy większych ilości gazu w kraju od PGNiG za pośrednictwem gazociągów, będących w dyspozycji operatora gazociągów przesyłowych Gaz-System też nie wchodzi w rachubę z uwagi na określone trudności techniczne - powiedział prezes MOW Międzyrzecz Dariusz Brzozowski, który dodał też, że technicznie firma jest gotowa, by gaz dostarczyć do odbiorów, jednak musi go mieć. Brzozowski ma nadzieję, że uda się znaleźć tymczasowe rozwiązanie, na przykład polegające na zwiększeniu przepustowości systemu.

Wiceprezes PGNiG powiedział, że jego firma zamierza do końca 2009 r. rozwiązać problem odbiorców przemysłowych w kostrzyńsko- słubickiej SSE. - Do strefy kostrzyńskiej przebudujemy sieć, zwiększając średnicę gazociągu - zapowiedział.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Trzeba rozwiązać problem zaopatrzenia w gaz regionu lubuskiego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!