XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Turcja reaguje na poszukiwania gazu przez Greków cypryjskich

Turcja reaguje na poszukiwania gazu przez Greków cypryjskich
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Turcja podejmie kroki przeciwko poszukiwaniu przez Greków cypryjskich gazu i ropy wokół Cypru - powiedział w czwartek turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu. Szef tureckiej dyplomacji dodał, że prawa do tych złóż należą do Turków cypryjskich.

"Tureckie ministerstwo energii oraz spraw zagranicznych współpracują w celu opracowania planu przeciwko jednostronnym krokom greckiej strony" - oznajmił Cavusoglu. Zdaniem tureckiego szefa MSZ wysłanie statku wiertniczego ukazało grecką "nieszczerość" wobec zjednoczeniowych negocjacji.

Jak poinformowało cypryjskie ministerstwo energii, wynajęty przez francuską firmę Total i włoską ENI statek wiertniczy West Capella w środę wpłynął na akwen "bloku 11" cypryjskiej wyłącznej strefy ekonomicznej (EEZ), na którym ma rozpocząć w piątek poszukiwanie gazu. Cypr ma nadzieję, że odwierty przyniosą pozytywne rezultaty; Turcja uważa, że z poszukiwaniem należy poczekać do rozwiązania problemu cypryjskiego.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ostrzegł przedsiębiorstwa petrochemiczne zaangażowane w poszukiwanie gazu w cypryjskiej EEZ przed pochopnym działaniem. "Pewne firmy wydają się tak samo nieodpowiedzialnie, jak Grecy cypryjscy. Chciałbym im przypomnieć, że jeśli będą kontynuować nieodpowiedzialne zachowanie mogą stracić w Turcji przyjaciela" - powiedział Erdogan.

7 lipca w szwajcarskiej miejscowości Crans-Montana upadły rozmowy pokojowe prowadzone przez prezydenta Republiki Cypryjskiej Nikosa Anastasiadesa i lidera Turków cypryjskich Mustafa Akinciego. Rozmowom przewodniczył wysłannik ONZ ds. konfliktu cypryjskiego Espen Barth Eide, uczestniczyli w nich również przedstawiciele UE oraz ministrowie spraw zagranicznych Turcji i Grecji.

Turcja nie podpisała Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza i nie uznaje cypryjskiej wyłącznej strefy ekonomicznej. Uważa też, że część cypryjskich złóż gazowych należy do cypryjskich Turków i że Grecy cypryjscy nie mają prawa do ich jednostronnej eksploatacji.

Cypr uzyskał niepodległość od Wielkiej Brytanii w 1960 roku. Od 1974 roku podzielony jest na dwie części: południową, zamieszkaną przez Greków cypryjskich, która jest uznawana przez społeczność międzynarodową za legalne państwo cypryjskie, czyli Republikę Cypryjską; i północną, tzw. Turecką Republikę Cypru Północnego, zamieszkaną przez Turków cypryjskich i uznawaną jedynie przez Turcję.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Turcja reaguje na poszukiwania gazu przez Greków cypryjskich

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!