Tusk: Rozmowy PGNiG - Gazprom "właściwie dopięte"

Tusk: Rozmowy PGNiG - Gazprom "właściwie dopięte"
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rozmowy między Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem (PGNiG) a Gazpromem w sprawie krótkoterminowego kontraktu na dostawy gazu są "właściwie dopięte" - poinformował w czwartek premier Donald Tusk podczas briefingu prasowego przed swoją kancelarią.

Chodzi o dostawy gazu, które zastąpią kontrakt PGNiG z rosyjsko- ukraińską RosUkrEnergo (RUE). Należąca w połowie do Gazpromu spółka powinna do końca 2009 roku dostarczać do Polski 2,3 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Jednak od stycznia RUE nie realizuje dostaw do Polski; 20 stycznia została wyeliminowane z pośrednictwa w handlu gazem pomiędzy Rosją a Ukrainą.

Nierealizowany kontrakt z RUE jest "kryzysowym elementem", jeśli chodzi o zapatrzenie Polski w gaz - uważa Tusk.

"Tutaj mamy dobrą informację, właściwie rozmowy między PGNiG i Gazpromem są dopięte" - powiedział premier. Wyjaśnił, że uzgodnienie to "dotyczy krótkoterminowego kontraktu, który byłby uzupełnieniem luki, która powstała przez zniknięcie RUE z relacji gazowych z Polską".

"Ze strony rosyjskiej zawsze potrzebna jest taka akceptacja polityczna i usłyszałem wczoraj od premiera Putina, że on jest gotowy taką akceptację dać" - dodał Tusk.

W środę premier Tusk oraz premier Rosji Władimir Putin w rozmowie telefonicznej uzgodnili m.in. obecność Putina na obchodach 70. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej w Gdańsku oraz posiedzenie dwustronnej Komisji Międzyrządowej ds. współpracy gospodarczej. Jego data zostanie jeszcze ustalona.

"Będziemy także negocjowali kontrakt długoterminowy" - zapowiedział premier.

Na początku lutego Gazprom zadeklarował gotowość zwiększenia dostaw surowca do Polski, także po 2009 roku, o ilości zakontraktowane przez PGNiG z RUE, jeśli zostanie podpisany stosowny aneks do umowy międzyrządowej. Może to oznaczać, że dodatkowe dostawy zastępujące kontrakt z RUE byłyby włączone do długoterminowego kontraktu z Rosją. Umowa międzyrządowa towarzyszy bowiem kontraktowi jamalskiemu, który obowiązuje do 2022 roku. W ubiegłym roku na jego podstawie popłynęło do Polski ponad 6,5 mld m sześc. gazu.

"Przynajmniej w rozmowie telefonicznej premier Putin wyraził daleko idącą otwartość na polskie postulaty w tej kwestii. Oczywiście strona rosyjska także ma swoje postulaty" - zreferował szef polskiego rządu.

Wyjaśnił, że rosyjskie postulaty dotyczą większej otwartości polskiego rynku na działalność rosyjskich firm, "na przykład tych, które chcą eksportować przez polskie porty swoje produkty, w tym naftowe".

"Proponowałem premierowi Putinowi, aby rozmowy w tej sprawie toczyli przedstawiciele konkretnych przedsiębiorstw, bo oni najlepiej będą w stanie ocenić biznesowy charakter tych propozycji, a my (polski rząd - PAP) tak czy inaczej będziemy je oceniać pod kątem bezpieczeństwa energetycznego" - zapowiedział Tusk.

Zdaniem premiera, jego środowa rozmowa z Putinem była kolejnym potwierdzeniem, że "premier Putin jest gotów do daleko idącej współpracy".

"Wydaje mi się że warto, żebyśmy obaj dalej pracowali na rzecz poprawy relacji polsko-rosyjskiej. Nie jest to proste, ale wydaje mi się, że odnotowaliśmy wyraźny postęp" - podsumował polski premier.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Tusk: Rozmowy PGNiG - Gazprom "właściwie dopięte"

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!