Uczestnicy projektu Nabucco spotkali się w Bukareszcie

Uczestnicy projektu Nabucco spotkali się w Bukareszcie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przedstawiciele państw i firm zaangażowanych w projekt Nabucco wyrazili we wtorek na spotkaniu w Bukareszcie przekonanie, że azerski gaz do Europy powinien popłynąć właśnie tym gazociągiem. Kluczowa decyzja w tej sprawie ma zapaść w czerwcu.

Przedstawiciele Austrii, Węgier, Rumunii, Bułgarii i Turcji we wspólnej deklaracji wskazali na potencjał gazociągu Nabucco dla dostaw na rynki energetyczne Bałkanów Zachodnich i Grupy Wyszehradzkiej.

- Zbliża się chwila, kiedy konsorcjum Szach Deniz musi podjąć ostateczną decyzję w sprawie trasy dostaw gazu kaspijskiego do Europy - oświadczył premier Rumunii Victor Ponta, otwierając w Bukareszcie ostatnie spotkanie ministerialne partnerów projektu Nabucco.

Konsorcjum, które kontroluje złoża gazu Szach Deniz II w Azerbejdżanie, ma do końca czerwca zdecydować, czy surowiec będzie przesyłany przez Nabucco West, czyli z granicy bułgarsko-tureckiej do austriackiego węzła gazowego w Baumgarten, czy też przez Gazociąg Transadriatycki (TAP -Trans Adriatic Pipeline), który przewiduje przesył azerskiego gazu z Turcji przez Grecję, Albanię, Włochy do zachodniej Europy. Liczący 1 300 km Nabucco West jest krótszą wersją gazociągu Nabucco (3 300 km), który w pierwotnej wersji miał rozpocząć się od granic Turcji z Gruzją i Iranem.

- Nie spodziewam się, żeby Nabucco nie został wybrany - oświadczył Reinhard Mitschek, dyrektor wykonawczy Nabucco Gas Pipeline International w rozmowie z dziennikarzami na marginesie bukareszteńskiego spotkania. - Nasza oferta jest bardziej atrakcyjna - dodał - od projektu TAP, realizowanego przez konsorcjum, w skład którego wchodzi niemiecki E.ON. Ruhrgas, norweski Statoil i grupa Axpo mająca siedzibę w Szwajcarii. Mitschek zwrócił uwagę na oddziaływanie Nabucco, z którego "bezpośrednio będzie korzystało od 15 do 20 państw".

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powiedział w połowie kwietnia, że spośród dwóch wariantów dostaw azerskiego gazu do Europy dla Polski lepszy byłby ten, który zakłada budowę gazociągu dostarczającego surowiec do węzła Baumgarten w Austrii, "gdyż sami moglibyśmy z niego czerpać".

Szach Deniz to największe pole gazu ziemnego w Azerbejdżanie. Położone na głębokości 600 metrów na dnie Morza Kaspijskiego u wybrzeży Azerbejdżanu, 70 kilometrów od Baku, zostało odkryte w 1999 r.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Uczestnicy projektu Nabucco spotkali się w Bukareszcie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!