XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

UE: bez szlabanu dla Gazpromu

UE: bez szlabanu dla Gazpromu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Bruksela nie będzie bronić dostępu do sieci przesyłu w UE. Na czwartkowym spotkaniu ministrów energetyki sprzeciwiły się temu m.in. Francja i Niemcy - pisze korespondentka "Rz" z Brukseli.

Unia Europejska nie będzie bronić Gazpromowi dostępu do europejskich sieci przesyłu energii. Nie chce tego część państw członkowskich - czytamy w "Rzeczpospolitej".

- Nie będziemy mogli teraz łatwo schować się pod europejskim parasolem - przyznał w Brukseli wicepremier Waldemar Pawlak. Brał on udział w unijnej radzie ministrów gospodarki, podczas której osiem państw członkowskich UE nie zaakceptowało propozycji Komisji Europejskiej, która zmieniałaby organizację rynku energii.

Komisja Europejska zaproponowała we wrześniu 2007 roku tzw. rozdział właścicielski na rynku gazu i energii. Chodziło o to, aby firmy produkujące energię nie mogły być jednocześnie właścicielami sieci przesyłowych. Według Brukseli taki system znacznie zwiększyłby konkurencję. Bo właściciel sieci przesyłowych musiałby zapewnić producentom dostęp do nich na równych zasadach. I byłby bardziej zainteresowany inwestowaniem w sieci, w tym również w połączenia transgraniczne - przypomina "Rz".

Projekt zawierał również klauzulę państw trzecich, tzw. klauzulę Gazpromu. Konstrukcja była prosta i niedyskryminująca. Każdy inwestor zewnętrzny, chcąc kupić sieć przesyłową w UE, musiałby najpierw udowodnić, że nie ma żadnych aktywów w produkcji energii. I to na krajusiedzibie inwestora spoczywałby ciężar udowodnienia, że nastąpił rozdział właścicielski. Faktycznie więc Gazprom, który nie ma zamiaru się dzielić, nie mógłby kupować sieci przesyłowych w UE. Pozostałaby natomiast możliwość inwestowania w produkcję i dystrybucję energii na terenie 27 państw.

W przedstawionej przez oponentów propozycji - tzw. trzeciej opcji - nie ma klauzuli dotyczącej państw trzecich. Stanowi ona wyraźne złagodzenie ostrych reguł przedstawionych wcześniej przez Brukselę. Pod propozycją, poza Niemcami i Francją, podpisały się Austria, Bułgaria, Grecja, Luksemburg, Łotwa i Słowacja.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: UE: bez szlabanu dla Gazpromu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!