Układ ExxonMobil z Rosnieftem może obniżyć rentowność łupków

Układ ExxonMobil z Rosnieftem może obniżyć rentowność łupków
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Dostęp Rosjan do amerykańskiej technologii może oznaczać więcej gazu na rynku i niższe ceny, co jest pozytywne dla Europy - ocenił ekspert brukselskiego think-tanku CEPS. Zauważył, że przy niskich cenach wydobycie gazu łupkowego może stracić ekonomiczny sens.

W poniedziałek Rosnieft i największy na świecie koncern paliwowy, amerykański ExxonMobil podpisały pakiet porozumień, przewidujących m.in. wspólną eksploatację złóż ropy i gazu na szelfie Morza Karskiego i Morza Czarnego.

"Myślę, że z europejskiej perspektywy większa ekonomiczna integracja zachodnich firm z Rosją jest generalnie dobra. Europa zależy od rosyjskiego gazu, i fakt, że Rosjanie mieliby dostęp do technologii (amerykańskiej - PAP) oznacza prawdopodobnie więcej gazu na rynku i to postrzegam jako zasadniczo pozytywne i nie widzę zagrożeń dla interesów Europy" - powiedział w piątek PAP Jonas Teusch z brukselskiego think-tanku CEPS.

Pytany o to, czy dostęp Rosjan do technologii i złóż łupkowych nie osłabi szans Europy (m.in. Polski) na własny gaz z łupków, odparł, że są dwa rodzaje wpływu porozumienia na wydobycie gazu łupkowego w Europie.

"Jeśli Rosjanie zdobędą dostęp do amerykańskiej technologii i dzięki temu będą wydobywać więcej gazu, może to spowodować presję na spadek cen, wtedy wydobycie gazu łupkowego może stracić sens ekonomiczny (wydobycie gazu z łupków jest droższe od wydobycia gazu konwencjonalnego - PAP)" - ocenił Teusch. "Po drugie, może spowodować lekką zmianę priorytetów Exxona, co nie byłoby dobre" - dodał.

Zastrzegł, że nie sądzi, aby współpraca z Rosjanami wpłynęła znacząco na strategię tak ogromnego koncernu jak Exxon i zatrzymała jego plany dotyczące gazu łupkowego. Poza tym - podkreślił - jest wiele innych firm, które rozwijają projekty łupkowe, np. Statoil i BP. "Jeśli gaz łupkowy będzie miał ekonomiczne uzasadnienie, szczególnie w Polsce, i spełni środowiskowe standardy w Europie, wtedy i tak będzie wydobywany" - podsumował.

W poniedziałek Rosnieft i ExxonMobil poinformowały, że utworzą dwie spółki joint venture, w których Rosnieft otrzyma 66,7 proc. udziałów, a ExxonMobil - 33,3 proc. Amerykański gigant zobowiązał się ponadto do zainwestowania w pierwsze fazy tych projektów 3,2 mld dol.

Porozumienia zakładają także, iż Rosnieft przejmie 30 proc. akcji w spółkach ExxonMobil wydobywających ropę i gaz z trudnodostępnych złóż w Teksasie oraz Kanadzie. Rosnieft otrzyma też po 30 proc. udziałów w 20 złożach amerykańskiego koncernu w Zatoce Meksykańskiej.

Porozumienia te są konsekwencją zawartej przez Rosnieft i ExxonMobil w sierpniu 2011 roku, umowy o partnerstwie strategicznym, przewidującej ich współpracę w Arktyce, na Syberii Zachodniej i Morzu Czarnym, a także w USA i Kanadzie. Zapowiedziano wtedy, że inwestycje wynikające z tej umowy mogą wynieść nawet 500 mld dol.

Rosnieft nie jest pierwszym koncernem z Rosji, który zawarł porozumienie o partnerstwie z koncernem z USA. Umowa taka łączy też rosyjski Łukoil z amerykańskim ConocoPhillips.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Układ ExxonMobil z Rosnieftem może obniżyć rentowność łupków

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!