Ukraina wymieni z Rosją gaz za Odessa-Brody?

Ukraina wymieni z Rosją gaz za Odessa-Brody?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Czy za ułożenie dobrych stosunków z Gazpromem Ukraina zapłaci rezygnacją z planów dostaw do Europy kaspijskiej ropy naftowej ropociągiem z Odessy do Brodów i Gdańska?

Od środy szef ukraińskiego koncernu Naftohaz Oleg Dubina rozmawia w Moskwie z kierownictwem Gazpromu o dalszej współpracy firm - pisze "Gazeta Wyborcza". Napięte od dawna stosunki gazowe Rosji z Ukrainą zaczęły się ocieplać, kiedy w marcu tego roku rząd Julii Tymoszenko zgodził się, by Gazprom zaczął bezpośrednio sprzedawać surowiec ukraińskim klientom - po raz pierwszy od uzyskania niepodległości przez Ukrainę.

W nowym porozumieniu ustalono, że w tym roku rosyjski koncern sprzeda ukraińskim firmom 7,5 mld m sześc. gazu, jedną szóstą dostaw z importu. Ale przed tygodniem Tymoszenko rozmawiała z szefem Gazpromu Aleksiejem Millerem o zwiększeniu tegorocznych dostaw - nawet o 15 mld m sześc. gazu. Premier Ukrainy ogłosiła też, że ustaliła ceny dostaw rosyjskiego gazu na przyszły rok, nie podała jednak konkretów. Szef Gazpromu zapewnił zaś, że Rosjanie nie mają żadnych problemów z tranzytem swojego surowca przez Ukrainę. Dwa tygodnie wcześniej zarzucali Ukraińcom, że przejmują gaz przeznaczony dla klientów w Europie Zachodniej.

Z ociepleniem w stosunkach Ukrainy z Gazpromem zbiegło się nagłe pogorszenie perspektyw dla projektu dostaw kaspijskiej ropy rurociągiem z Odessy do Brodów, który po przedłużeniu do Gdańska miał się stać sztandarowym projektem integracji Ukrainy z UE. Cztery lata temu przed wyborami prezydenckimi na Ukrainie ówczesny prezydent Leonid Kuczma zdecydował się wydzierżawić ropociąg do eksportu rosyjskiej ropy przez port w Odessie. Od kilku miesięcy wydawało się, że będzie można wrócić do pierwotnych planów transportu ropociągiem kaspijskiej ropy do Europy - bo dostawy takiego surowca zaoferował Azerbejdżan. Plan był realny, bo w sierpniu zakończy się remont ropociągu z Baku do gruzińskiego portu Supsa nad Morzem Czarnym. Stąd tankowcami azerska ropa miała dopłynąć do Odessy.

Pierwsze 5 mln ton miało popłynąć rurą Odessa-Brody do małych rafinerii w zachodniej Ukrainie. Dodatkowe 3 mln ton surowca zamierzano przesłać tranzytem przez Słowację do Czech.

Plany dostaw kaspijskiej ropy przez Ukrainę do Europy w lipcu skrytykował jednak Putin. Rząd Tymoszenko nie zgodził się, by państwowy koncern ropociągowy podpisał kontrakty na transport i zakup tego surowca. Tymoszenko twierdziła, że azerską ropę miała dostarczać spółka Milbourne Venture zarejestrowana na Wyspach Dziewiczych. Jej właścicielem jest Igor Kołomojski, przedsiębiorca obecnie działający w obozie Juszczenki. W środę premier Ukrainy obiecała, że rozważy zgodę na transport kaspijskiej ropy - jeśli dostarczą ją bezpośrednio producenci surowca. Tę deklarację złożyła dopiero wtedy, gdy prezydencka Rada Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy zobowiązała rząd, by do końca roku rozpoczął dostawy kaspijskiej ropy rurą Odessa-Brody.

Dostawy kaspijskiej ropy przez Ukrainę do Europy miały być omawiane na planowanym na sobotę w Wiśle szczycie prezydenta Lecha Kaczyńskiego i prezydentów państw nadbałtyckich. W środę szczyt został odwołany, bo z przyjazdu zrezygnowali prezydenci Litwy i Łotwy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!