Ukraina znowu odrzuca pretensje Rosji ws. gazu

Ukraina znowu odrzuca pretensje Rosji ws. gazu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ukraina po raz kolejny odrzuciła zarzuty Rosji o kradzież gazu, który płynie przez ukraińskie rurociągi do odbiorców w Europie Zachodniej. Dostawy uległy zmniejszeniu z winy Rosji - oświadczyła w środę państwowa spółka paliwowa Naftohaz Ukrainy.

O kradzież błękitnego paliwa oskarżył Ukrainę tego samego dnia szef Gazpromu Aleksiej Miller. Doszło do tego podczas spotkania z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem.

Miller tłumaczył mu, że na przełomie stycznia i lutego ze względu na niskie temperatury odbiorcy gazu w UE zwiększyli zamówienia, jednak nie zostały one zrealizowane w całości z winy Ukrainy.

"Były dni, gdy na terytorium Ukrainy zostawało do 40 milionów metrów sześciennych gazu" - powiedział Miller.

Nieco później Gazprom wystąpił z oświadczeniem, że ma zamiar wykluczyć Ukrainę z systemu dostaw rosyjskiego gazu na Zachód.

"Po realizacji wszystkich zaplanowanych przez Gazprom projektów transportowania gazu - South Streamu (...) i Nord Streamu (...) - znaczenie Ukrainy jako państwa tranzytowego dla eksportu rosyjskiego gazu będzie równe zeru" - oświadczył przedstawiciel Gazpromu Siergiej Kuprijanow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Kiedy na początku lutego Rosja zaczęła wysuwać pretensje o podbieranie przez Ukrainę gazu przeznaczonego dla UE, władze w Kijowie oświadczały, że nie tylko nie kradną rosyjskiego paliwa, lecz gotowe są nawet pomóc Rosjanom w wywiązaniu się z dostaw w kierunku zachodnim.

Ukraińcy proponowali, by Rosjanie, którzy nie mogli uporać się z dostawami ze względu na panujące również u nich mrozy, przesyłali na Zachód gaz zgromadzony w zbiornikach podziemnych na Ukrainie. Należą one do największych w Europie i mogą pomieścić ponad 30 miliardów metrów sześciennych surowca. W grudniu Ukraina informowała, że zgromadziła w nich 19 mld metrów sześciennych gazu.

Rosja nie odpowiedziała na te propozycje.

Kijów i Moskwa już od dłuższego czasu prowadzą spór o cenę rosyjskiego gazu, która zdaniem Ukrainy jest stanowczo za wysoka. W poniedziałek ukraiński premier Mykoła Azarow oświadczył, że przemysłowi odbiorcy gazu w jego kraju płacą 560 dolarów za 1000 metrów sześciennych paliwa.

Także w poniedziałek, podczas spotkania z Azarowem w Kijowie przewodniczący rosyjskiej Dumy Państwowej Siergiej Naryszkin potwierdził, że cena gazu dla Ukrainy będzie niższa, jeśli zdecyduje się ona na wejście do Unii Celnej Rosji, Białorusi i Kazachstanu.

Wcześniej Moskwa dawała do zrozumienia, że może obniżyć stawki płacone za błękitne paliwo przez Ukraińców, jednak pod warunkiem przekazania jej kontroli nad ukraińskimi gazociągami. W styczniu ukraińskie władze zapowiedziały, że ze względu na brak zgody Rosjan na obniżkę cen zmuszone są ograniczyć jego odbiór o połowę. Zamiast przewidzianych w umowach 52 mld metrów sześc. paliwa w bieżącym roku Kijów kupi od Moskwy tylko 27 mld - poinformowano.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ukraina znowu odrzuca pretensje Rosji ws. gazu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!