USA dzielą się z Polską doświadczeniami ws. gazu łupkowego

USA dzielą się z Polską doświadczeniami ws. gazu łupkowego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Lepszemu rozumieniu procesu wykorzystania gazu łupkowego służył dwudniowy pobyt delegacji polskiego rządu w Waszyngtonie. Amerykanie mają jeszcze w tym tygodniu wydać ważny dokument poświęcony temu paliwu.

Wizyta stanowiła część dialogu strategicznego między Polską a USA, obejmującego problematykę bezpieczeństwa, zagadnień ekonomicznych, a przede wszystkim energii, bezpieczeństwa energetycznego oraz rozpoczętego dwa tygodnie temu dialogu demokratycznego i wsparcia demokracji na świecie.

"W coraz większym stopniu rozumiemy, że bezpieczeństwo ekonomiczne jest częścią bezpieczeństwa narodowego" - podkreślił w rozmowie z PAP polski wiceminister spraw zagranicznych Krzysztof Stanowski.

Polska podpisała z USA memorandum w kwestiach dotyczących energii. "Staramy się zatem współpracować i prowadzić dialog" - dodał wiceminister. Zwrócił uwagę, że Waszyngton ma taki dialog z dwoma krajami: z Polską i Chinami.

W poniedziałek polska delegacja uczestniczyła w rozmowach z amerykańskimi agencjami rządowymi, poczynając od informacyjnej - dotyczącej spraw energii - poprzez regulujące sprawy wydobycia, licencji, po zajmujące się ochroną środowiska. Wtorek przeznaczony był na spotkania z uniwersyteckimi instytutami badawczymi i odwiedzinom wiertni w Zachodniej Wirginii.

Według Stanowskiego, w Stanach Zjednoczonych wiercenie i szczelinowanie przebiega w imponującym tempie. "Została dokonana rewolucja i w ciągu czterech-siedmiu tygodni wykonywane jest wiercenie, zarówno szyb pionowy, jak też poziomy i można rozpoczynać szczelinowanie" - tłumaczył wiceminister.

Metoda szczelinowania, dzięki której można wydobywać gaz niekonwencjonalny, polega na wykonaniu odwiertu pionowego, a następnie horyzontalnego. Potem następuje właściwe szczelinowanie: do otworu pompuje się pod wielkim ciśnieniem wodę z piaskiem i substancjami chemicznymi. Roztwór ten rozsadza podziemne warstwy skał, co powoduje powstawanie szczelin. Z nich wydobywa się gaz, który przez otwór wiertniczy wydostaje się na powierzchnię.

W najbliższym czasie powinno dojść do praktycznej współpracy naukowców i zbudowania partnerstwa, które pozwoliłoby na współpracę czołowych polskich uczelni z partnerami amerykańskimi zaangażowanymi w problematykę gazu łupkowego.

"Spodziewamy się, że jeszcze w tym tygodniu amerykańska agencja informacyjna energetyki wyda obszerny dokument o perspektywach gazu łupkowego na świecie. Jeden rozdział będzie poświęcony Polsce" - poinformował.

Ponieważ w Waszyngtonie kontynuowane były rozmowy na poziomie rządowym, w delegacji znaleźli się także wiceministrowie gospodarki, środowiska, w tym naczelny geolog kraju, oraz przedstawiciele ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego.

Czytaj także: Premier Tusk: Polacy czekają na gaz łupkowy
Orlen: do końca roku więcej szczegółów na temat łupków
Państwowy Instytut Geologiczny: 5 mld m sześć. rocznie gazu niekonwencjonalnego będzie sukcesem
Nie będzie zmiany polityki rządowej wobec gazu łupkowego
Shell zainteresowany polskim gazem łupkowym
KE: gaz łupkowy jedynie jako uzupełnienie dostaw
Europoseł Szymański: gaz łupkowy to szansa, której UE nie powinna zmarnować
Unia Europejska ostrożna wobec gazu łupkowego
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!