W Berlinie o Nord Stream: spotkanie bez przełomu

W Berlinie o Nord Stream: spotkanie bez przełomu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wczoraj w Berlinie odbyło się kolejne spotkanie delegacji polskiej, na czele z Jarosławem Siergiejem, prezesem Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście (ZMPSiŚ), z przedstawicielami firmy Nord Stream.

Niestety, spotkanie nie przyniosło oczekiwanego przełomu. Strona niemiecka stwierdziła, że obecnie nie dostrzega żadnych powodów, które by uzasadniały zagłębienie rur, ponieważ położenie gazociągu gwarantuje dostęp do świnoujskiego portu statków o zanurzeniu do 13,5 metra.

Natomiast strona polska stoi na stanowisku, że pomimo iż obecnie dostęp do portu w Świnoujściu dla statków o zanurzeniu 13,5 m, nie jest zakłócony, to ZMPSiŚ stanowczo sprzeciwia się obecnemu sposobowi ułożenia rurociągu. Takie bowiem ułożenie może w przyszłości uniemożliwić jego rozwój, a plany zwiększenia możliwości przeładunkowych świnoujskiego portu oraz budowy głębszych nabrzeży coraz bardziej się krystalizują.

Spółka Nord Stream posiada wszystkie pozwolenia na budowę rurociągu, a w nich nie ma zapisów dotyczących jego zagłębienia. Pomimo tego w wydanym pozwoleniu jest klauzula nr 28, mówiąca o zagłębieniu rur w przyszłości. Ale w przypadku gdy tor podejściowy oraz nabrzeża będą dysponowały większymi parametrami niż dotychczas.

- Zarząd portu chciałby nadal przekonywać Nord Stream do zagłębienia rurociągu na tym etapie budowy, ale w związku z tak wyrażonym stanowiskiem nie jest to możliwe - powiedział Jarosław Siergiej, prezes ZMPSiŚ SA.

Ustalono, że przedstawiciele obu spółek będą nadal spotykać się ze sobą. Strona polska oczekuje, że Nord Stream przedstawi warunki techniczne oraz zaprezentuje dostępną mu obecnie technologię zagłębiania rurociągów, aby strona polska była przekonana, że w przyszłości zagłębienie rur będzie wykonalne.

Kolejne spotkanie grupy roboczej odbędzie się pod koniec lutego lub na początku marca br.

Budowa Gazociągu Północnego rozpoczęła się w kwietniu 2010 r. Mają go tworzyć dwie nitki o długości po 1220 km i przepustowości po 27,5 mld m sześc. surowca rocznie: eksploatacja pierwszego rurociągu rozpocznie się w 2011 roku, a drugiego - w 2012 r. Gazociąg zaczyna się w tłoczni Portowaja koło Wyborga (obwód leningradzki), a kończyć ma się w okolicach niemieckiego Greifswaldu, w pobliżu granicy z Polską. Dotychczas zbudowano już 900 km rury, czyli trzy czwarte planowanej długości pierwszej nitki.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W Berlinie o Nord Stream: spotkanie bez przełomu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!