Węgry będą mogły zrezygnować ze znacznej części rosyjskiego gazu

Węgry będą mogły zrezygnować ze znacznej części rosyjskiego gazu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Węgry będą mogły importować z Rumunii od 2022 roku 4,4 mld metrów sześciennych gazu rocznie, czyli połowę tego, co obecnie kupują od Rosji - poinformował węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto dziennikowi "Vilaggazdasag".

  • Węgry sprowadzają z Rosji około 8 mld metrów sześciennych gazu.
  • Gaz sprowadzany z Rumunii będzie pochodził od konsorcjum Exxon-OMV.
  • Budapeszt liczy też na budowę połączeń gazowych z Polską przez Słowację.

Szef MSZ oświadczył, że dzięki zapowiedzianym ostatnio inwestycjom otwiera się możliwość stałego transportowania gazu między Bałtykiem i Morzem Czarnym. Dzięki temu, jak podkreślił, urzeczywistni się marzenie Węgier, by oprócz połączenia gazowego z kierunku wschód-zachód miały również dostęp do korytarza gazowego północ-południe, który będzie historycznym krokiem do przodu pod względem bezpieczeństwa energetycznego.

Jak podkreśla "Vilaggazdasag" w artykule zatytułowanym "Możemy się stać regionalnym centrum gazowym", Szijjarto rozmawiał w czwartek w Warszawie m.in. o takich kwestiach związanych z korytarzem północ-południe jak zwiększenie ilości skroplonego gazu ziemnego, który mógłby docierać do Polski, czy powstanie polsko-słowackiego połączenia gazowego.

"Drugim brakującym elementem korytarza północ-południe jest infrastruktura umożliwiająca transport w kierunku Węgier poprzez interkonektor węgiersko-rumuński. Rumunia zobowiązała się, że do 2022 roku ukończy inwestycje, dzięki którym na Węgry będzie mogło docierać rocznie 4,4 mld metrów sześciennych gazu, a 1,75 mld metrów sześciennych będzie można dostarczać już od 2020 roku" - powiedział Szijjarto.

"Vilaggazdasag" pisze, że wykorzystanie węgiersko-rumuńskiego interkonektora jest już zagwarantowane, gdyż w ostatnich dniach dwie spółki węgierskie w ramach aukcji Open Season zawarły umowy na pełny przesył 4,4 mld metrów sześciennych tego surowca w latach 2022-2037.

Czytaj także: Przyjaźń z Władimirem Putinem bardzo popłaca. Dostali gaz 50 proc. taniej niż Polska

Jak tłumaczył Szijjarto, możliwość importu gazu z Rumunii ma ogromne znaczenie, gdyż gaz ten będzie pochodził z innego źródła niż obecne, wyłącznie rosyjskie.

Węgry importują około 8 mld metrów sześciennych gazu z Rosji, zaś surowiec z Morza Czarnego będzie kupowany od prowadzącego eksploatacje tamtejszych złóż amerykańskiego konsorcjum Exxon-OMV - pisze gazeta.

Oznacza to, że połowę importu pochodzącego z Rosji Węgry będą mogły uzyskać z innego źródła. "Inną ogromną korzyścią będzie to, że dzięki nowemu źródłu węgierskie spółki handlujące gazem będą mogły go sprzedawać więcej, co ożywi konkurencję i obniży ceny" - czytamy.

Czytaj również: Gruzja zrezygnowała z rosyjskiego gazu

"Jeśli do początku lat 20. powstaną wszystkie inwestycje, to ilość gazu ziemnego kupowanego od Rumunii, z polskiego kierunku lub od Rosji, będzie zależała od ceny" - oświadczył Szijjarto. Dodał, że najważniejsze jest utrzymanie niskich cen gazu na Węgrzech, co stwarza większe bezpieczeństwo mieszkańcom, a gospodarce gwarantuje lepszą zdolność konkurowania.

"Zwiększy się także rola Węgier w sferze handlu gazem, bo gaz, którego nie potrzebują mieszkańcy kraju, będzie można transportować dalej do innych państw" - pisze "Vilaggazdasag".

Minister Szijjarto podczas wizyty w Polsce spotkał się m.in. z ministrem infrastruktury Andrzej Adamczykiem.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Węgry będą mogły zrezygnować ze znacznej części rosyjskiego gazu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!