Węgry i Słowenia chcą zbudować interkonektor gazowy

Węgry i Słowenia chcą zbudować interkonektor gazowy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Węgry i Słowenia złożyły do Unii Europejskiej wspólny wniosek o uznanie połączenia gazowego między nimi za projekt będący przedmiotem wspólnego zainteresowania, dzięki czemu mogłyby dostać na niego unijne dofinansowanie - napisał 4 lutego węgierski dziennik "Magyar Hirlap".

Jak podkreślił 2 lutego, zapowiadając złożenie wspólnego wniosku, minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto, połączenie sieci gazowych obu krajów fizycznie umożliwiłoby kupno gazu skroplonego z Włoch.

Szijjarto oznajmił, że dywersyfikacja źródeł dostaw jest dla Węgier sprawą kluczową, chciałyby więc kupować gaz z jak największej liczby źródeł.

Dodał, że powstanie terminalu do skraplania gazu na wyspie Krk w Chorwacji jest niepewne, a proponowana przez Chorwację cena surowca byłaby znacznie wyższa niż ceny na rynku; nie wiadomo też, kiedy rozpocznie się eksploatacja rumuńskich złóż ropy na morzu przez firmy amerykańskie i austriackie. Węgry wyrażały zainteresowanie udziałem w obu tych projektach.

Z tego względu - jak ocenił Szijjarto - zasadne byłoby rozważenie jeszcze innych źródeł dostaw.

Szef MSZ powiedział, że obecnie trwają uzgodnienia dotyczące tego, jaka miałaby być przepustowość węgiersko-słoweńskiego interkonektora. Dodał, że wstępne rozeznanie wykazało, iż zarówno węgierskie, jak i zachodnioeuropejskie oraz amerykańskie firmy energetyczne są bardzo zainteresowane takim połączeniem.

Węgierski minister dodał, że decyzji Rady Europejskiej w tej sprawie można oczekiwać wiosną.

Zapotrzebowanie Węgier na gaz wynosi około 9 mld metrów sześciennych rocznie, z czego 7,5 mld jest importowane, głównie z Rosji.

W październiku Szijjarto mówił, że z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Węgry są zainteresowane trzema projektami: zbudowaniem drugiego odcinka rurociągu Turecki Potok, którym już w 2021 roku mógłby płynąć na Węgry gaz, zbudowaniem - w razie efektywności kosztowej - terminalu gazu skroplonego w Chorwacji, a także eksploatacją rumuńskiego gazu z rejonu Morza Czarnego.

Później dodał, że Węgry uważają za realną alternatywę gaz cypryjski i zawarły w tej sferze porozumienie energetyczne. Chodzi o złoże Afrodyta na południe od Cypru, którego wielkość szacuje się na 100-170 mld metrów sześciennych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!