Wiceszef KE: bezpieczeństwo energetyczne Unii jest znacznie wyższe niż 4 lata temu

Wiceszef KE: bezpieczeństwo energetyczne Unii jest znacznie wyższe niż 4 lata temu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Z dużą pewnością mogę powiedzieć, że nasze bezpieczeństwo energetyczne jest znacznie wyższe niż 4 lata temu – powiedział Maroš Šefčovič, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, komisarz ds. unii energetycznej. - Każdy kraj powinien mieć dostęp do co najmniej trzech źródeł zaopatrzenia w gaz. To samo odnosi się do elektryczności - dodał.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej przypomniał, że idea unii energetycznej narodziła się w Polsce w konsekwencji kryzysu gazowego, do którego doszło w 2006 i 2009 roku.

- Była to naprawdę trudna lekcja dla liderów Europy. Stąd wzięła się idea silnej współpracy i w ogóle zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo energetyczne. To wszystko, połączone, stworzyło odpowiednią siłę napędową i w ten sposób stało się rzeczywistym projektem - powiedział Šefčovič.

Rosyjski gaz nadal w Polsce: Rosyjski gaz zniknie z Polski? Nie jest to przesądzone

- Myślę, że jeżeli chodzi o obecny etap zaawansowania, to trzeba powiedzieć, że uruchomiliśmy największy projekt energetyczny licząc od lat 50., kiedy powstała Europejska Wspólnota Węgla i Stali. Rozmawiam z prezesami firm energetycznych i często od nich słyszę, że nasze obecne działania idące w kierunku transformacji systemu energetycznego w Europie, to jest w zasadzie najgłębsza reforma od momentu kiedy powstał ten system i cała ta sieć 150 lat temu. Tworzymy tutaj nowe rozwiązania, jest pełna transformacja - powiedział Šefčovič.

Nowy lider w LNG: Australia zdetronizuje Katar na pozycji największego producenta LNG. Polskie firmy już działają

Przypomniał, że na cały projekt związany z unią energetyczną składają się bardzo liczne kwestie związane z bezpieczeństwem energetycznym, transparentnością, porozumieniami pomiędzy rządami, przejrzystością kontraktów itp. 

"Myślę że Polska, po raz pierwszy w jej historii, będzie miała dostęp do globalnych rynków LNG" - podkreślił Šefčovič przypominając, że inwestycje prowadzone w Polsce szacowane są na około 400 mln euro, z których część pochodzi z budżetu europejskiego.

- Każdy kraj powinien mieć dostęp do co najmniej trzech źródeł zaopatrzenia w gaz. To samo odnosi się do elektryczności - dodał.


×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wiceszef KE: bezpieczeństwo energetyczne Unii jest znacznie wyższe niż 4 lata temu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!