Wystartował Europejski Kongres Gospodarczy

Wystartował Europejski Kongres Gospodarczy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Tegoroczna 11. edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego znów pobije własny rekord, jeśli chodzi o frekwencję i zainteresowanie. Siłą wydarzenia pozostaje jednak bogata reprezentacja biznesu, opiniotwórczy i prestiżowi goście oraz tematyka debat - obejmująca to, co aktualne, ważne dla gospodarki, decydujące o rozwoju i przyszłości.

  • 150 debat poświęconych tematom najważniejszym dla europejskiej gospodarki.  Kilkuset prelegentów: polscy i europejscy politycy, przedstawiciele biznesu, nauki i mediów.
  • Międzynarodowe Centrum Kongresowe (MCK) i katowicki Spodek wypełnią goście z całego świata - Azji, Afryki, obu Ameryk.
  • Jedna z najbardziej reprezentatywnych dyskusji o przyszłości Europy. 40 transmisji na żywo. Tysiące spotkań. Bieżące informacje, relacje, komentarze - na portalu WNP.PL.

Ministrowie rządów i politycy europejscy, prezesi największych korporacji, twórcy start-upów, naukowcy i eksperci, a przede wszystkim liczna reprezentacja praktyków biznesu, ludzi gospodarki - przedsiębiorców, inwestorów, menedżerów.

Wszyscy oni biorą udział w XI Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach (European Economic Congress - EEC), który rozpoczął się w poniedziałek 13 maja o godz. 10.00 debatą „Nowa Unia - młoda Unia: europejskie wyzwania społeczne a zdrowa gospodarka”.


- Debata zwraca uwagę na potrzebę świeżego spojrzenia i konieczność poszukiwania wizji nowej Europy - mówi Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator i organizator Kongresu. - W eksperckim, opiniotwórczym i… dość nietypowym jak na takie dyskusje gronie poruszamy ważne dla każdego Europejczyka kwestie. Chcemy wykorzystać czas i miejsce, w którym jesteśmy, do ważnej, międzypokoleniowej rozmowy o przyszłości - dodaje.

Europo, co dalej?


Co z brexitem, jaka Europa po wyborach? I szerzej - jakich zmian oczekują młodzi Europejczycy? Jak postrzegają swoje miejsce - w Europie, na rynku pracy? Z jakimi projektami chcą się utożsamiać? Jak postrzegają politykę, co sądzą o nowych technologiach? Te pytania zapewne padną w trakcie debaty otwarcia.

Tegoroczna edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach zakłada ok. 150 sesji tematycznych z udziałem kilkuset prelegentów. Polski rząd będą reprezentować na Kongresie szefowie wszystkich resortów gospodarczych i z gospodarką powiązanych - ministrowie infrastruktury, finansów, przedsiębiorczości i technologii, nauki i szkolnictwa wyższego, środowiska, inwestycji i rozwoju oraz energii.

Kongres co roku tworzy agendę, uwzględniając nowe zjawiska, trendy, problemy. Więcej - wskazuje na czynniki, które będą kształtować przyszłość polskiej, europejskiej i światowej gospodarki. Zmieniają się - na bardziej dynamiczne, czytelne dla młodszych odbiorców - formy kongresowego przekazu.

Biznes i dialog


Jednocześnie Kongres pozostaje konsekwentny, jeśli chodzi o nadrzędne cele. Z sal i scen płynie zdecydowany głos biznesu. Kongres wspiera ideę europejskiej współpracy i integracji. I wreszcie - głównym "żywiołem" tego wydarzenia jest otwarty dialog - przedstawicieli różnych środowisk, gości z różnych stron świata, młodych z doświadczonymi, praktyków i ludzi czynu z naukowcami i ekspertami, potencjalnych partnerów biznesowych.

W tematyce XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach znajdują odbicie wszystkie najważniejsze trendy rozwojowe, które kształtują przyszłość gospodarki i wpływają na życie społeczne, relacje między krajami i ludźmi.

Zależność między ekspansywnymi technologiami a rozwojem gospodarczym i społecznym, wyzwania i meandry cyfryzacji, robotyzacji, automatyzacji tworzą niezwykle ważny nurt tegorocznego Kongresu. Międzynarodowa współpraca gospodarcza, sukcesja i firmy rodzinne, rozwój metropolii i regionów, transformacja sektora energii i paliw - to inne wybrane ścieżki tematyczne.

W programie Kongresu, organizowanym przede wszystkim dla przedsiębiorców i biznesu, nie może zabraknąć treści mówiących o warunkach rozwoju - firm, branż, krajów. Tym razem chodzi jednak o rozwój zrównoważony, "zielony", nawiązujący do treści ubiegłorocznego szczytu klimatycznego ONZ, który odbył się w tym samym obiekcie (MCK) w Katowicach.

Młodość i przyszłość


W tym roku największa impreza biznesowa Europy Centralnej jeszcze mocniej zintegrowana zostanie z European Start-up Days (ESD) - dwudniowym wydarzeniem (14-15 maja) stanowiącym przestrzeń otwartego dialogu pomiędzy start-upami, inwestorami a organizacjami wsparcia biznesu.

Jednym z elementów łączących Kongres i ESD jest nowy projekt „My way. Inspiracje”. W jego ramach o swoich - oryginalnych, niekiedy wyboistych, ale niezwykle ciekawych - drogach do sukcesu opowiedzą m.in.: utytułowana polska himalaistka, jeden z najbardziej znanych polskich sportowców, podróżnik i polarnik czy organizator Tour de Pologne.

Wydarzeniu (ESD) towarzyszy konkurs Start-up Challenge. W tym roku do rywalizacji przystąpiła rekordowa liczba blisko 300 start-upów z kilku kontynentów. Do grona 100 firm, które zaprezentują się na Scale-up Alley European Start-up Days, wybrane zostały pomysły z Białorusi, Niemiec, Polski (najwięcej), Węgier, Wielkiej Brytanii oraz USA.

Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu w Katowicach towarzyszyć będą także: projekt EEC - Liderzy Przyszłości (EEC - Leaders of Tomorrow), którego celem jest kreowanie i promowanie aktywnej postawy obywatelskiej oraz zwiększenie zaangażowania młodych osób w życiu publicznym, wręczenie nagród w konkursach "TOP Inwestycje Komunalne" oraz "Inwestor bez granic".

XI Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach potrwa do 15 maja br.

Dowiedz się więcej o programie Europejskiego Kongresu Gospodarczego
Zobacz listę prelegentów
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wystartował Europejski Kongres Gospodarczy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!