XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Zieloni w PE: protesty antyłupkowe wzmocnią ruch Zielonych

Zieloni w PE: protesty antyłupkowe wzmocnią ruch Zielonych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Protesty lokalnych społeczności w Polsce przeciwko wydobywaniu gazu łupkowego mogą wzmocnić także polski ruch Zielonych przed wyborami do europarlamentu w maju 2014 roku - oceniła we wtorek szefowa frakcji Zielonych w Parlamencie Europejskim Rebecca Harms.

"Sądzimy, że wielu ludziom w Polsce nie podobają się plany związane z wydobyciem gazu łupkowego czy budową elektrowni atomowej. To dobry punkt zaczepienia dla polskich Zielonych, by dotrzeć do tych społeczności przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w przyszłym roku" - powiedziała Harms dziennikarzom w Brukseli.

Według niej w trakcie listopadowego szczytu klimatycznego ONZ, który odbędzie się w Warszawie, Zieloni planują też zorganizowanie w stolicy Polski własnej konferencji. "Chcemy wykorzystać uwagę, skierowaną w trakcie szczytu na Polskę oraz walkę ze zmianami klimatycznymi" - dodała niemiecka eurodeputowana.

Francuski europoseł Zielonych Jose Bove zapowiedział z kolei, że w ramach kampanii przed wyborami europejskimi odwiedzi polskie miejscowości, w których mieszkańcy protestują przeciwko poszukiwaniu i wydobywaniu gazu łupkowego, takie jak Żurawlów w województwie lubelskim, gdzie rolnicy blokują wjazd na teren, na którym firma Chevron ma prowadzić prace poszukiwawcze.

Zieloni w PE od miesięcy prowadzą kampanię przeciwko wydobywaniu w krajach UE gazu łupkowego metodą szczelinowania hydraulicznego (ang. fracking), która na wtłaczaniu pod ciśnieniem w złoże skalne zawierające gaz, cieczy składającej się z wody i substancji chemicznych. Ekolodzy obawiają się, że może to prowadzić do skażenia chemikaliami wody pitnej.

Zarówno Harms, jak i Bove startują w prawyborach w europejskiej partii Zielonych, które mają wyłonić dwóch czołowych kandydatów przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Wyniki prawyborów będą znane 8 listopada, a dwójka czołowych kandydatów będzie potem prowadzić kampanię wyborczą Zielonych we wszystkich krajach UE.

Zieloni są obecnie czwartą co do wielkości grupą polityczną w PE; w wyborach w 2009 r. uzyskali 54 mandaty. Polscy Zieloni wystartowali w wyborach europejskich w 2009 r. w ramach komitetu wyborczego Porozumienie dla Przyszłości - Centrolewica, utworzonego razem z Socjaldemokracją Polską i Partią Demokratyczną demokraci.pl, który nie uzyskał jednak żadnego miejsca w PE.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zieloni w PE: protesty antyłupkowe wzmocnią ruch Zielonych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!