Zimą zabraknie gazu?

Zimą zabraknie gazu?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zimą zabraknie gazu. To realny scenariusz - twierdzi "Gazeta Prawna".

Dlaczego? Bo krajowy monopolista, czyli Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wciąż otrzymuje go z rosji mniej o 2,5 mln metrów sześc. mniej niż powinno. A to za mało, żeby napełnić magazyny i przygotować odpowiednie rezerwy na sezon grzewczy.

Gdy przyjdzie zima, bieżące dostawy nie pokryją większego zapotrzebowania, jeśli Gazprom nie wznowi przesyłu, i to najpóźniej z początkiem maja - ostrzega PGNiG. Tymczasem wicepremier Waldemar Pawlak twierdzi, że sfinalizowanie rozmów w tej sprawie może nastąpić dopiero w czerwcu - dodaje gazeta.

Jeśli PGNiG kontraktu nie podpisze, to - według ekspertów na których powołuje się "Gazeta Prawna" - gazu zabraknie nam już w październiku.

Polska dostaje mniej gazu, gdyż spółka RUE, należąca w połowie do Gazpromu i dwóch ukraińskich biznesmenów, która do niedawna pośredniczyła w rosyjsko-ukraińskim handlu gazem i miała zawarty kontrakt na dostawy do Polski ok. 2,5 mld metrów sześciennych surowca rocznie, została wyeliminowana z rynku w wyniku zawartego 20 stycznia porozumienia między prezydentem Rosji i premier Ukrainy. Ukraiński Naftohaz i Gazprom zdecydowały wtedy, że obędą się bez pośrednika.

W marcu rosyjski "Kommiersant" pisał, że Gazprom wypełni lukę po wyeliminowanej z rynku ukraińskiej spółce i dostarczy Polsce brakujący gaz, a ta w zamian zrezygnuje z dochodzenia milionowego odszkodowania i obniży ceny tranzytu.

Według gazety, Gazprom zgodził się wziąć na siebie zobowiązania usuniętej z rynku spółki RUE wobec PGNiG na dostawy do Polski 2,5 mld metrów sześciennych gazu rocznie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zimą zabraknie gazu?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!