Zużycie LPG nie spadnie

Zużycie LPG nie spadnie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nieznacznie, bo tylko o 2 proc., czyli do 1850 mln ton, wzrośnie w tym roku sprzedaż gazu płynnego (LPG) do samochodów. To niemal tak samo jak w ubiegłym roku, gdy jego zużycie zwiększyło się o 2 proc., do 1810 mln ton. Wtedy jednak oznaczało to nieomal stagnację w porównaniu z dynamiką rzędu 23 proc. notowaną przed 2005 r.

- Popyt na gaz płynny powoli się stabilizuje, bo wyjaśniono wiosenne nieporozumienie z podatkiem akcyzowym, którym od dawna jest on obciążony, a projekt nowej ustawy o akcyzie przewiduje nawet jej lekki spadek - mówi w "Rzeczpospolitej" Andrzej Olechowski z Polskiej Organizacji Gazu Płynnego.

Na utrzymanie i lekki wzrost zainteresowania gazem wpływ ma natomiast rosnąca liczba używanych samochodów sprowadzanych z zagranicy. - W tym roku przybędzie ich około miliona, a to głównie do nich zakładane są instalacje LPG - dodaje Olechowski.

Jego zdaniem poziom sprzedaży gazu płynnego nie ma związku z wysoką ceną ropy naftowej, choć gaz jest nominalnie najtańszym paliwem. - Przez ten rok cena litra gazu utrzymywała się na poziomie około 50 proc. w relacji do benzyny bezołowiowej 95. Próg opłacalności przy używaniu LPG to 60 proc. ceny benzyny. Jeśli się do niego zbliżymy, zużycie gazu spadnie - uważa.

Spadek popytu na gaz płynny będziemy mieć w Polsce także wtedy, gdy przybędzie nowych pojazdów z oszczędnymi silnikami Diesla, które w eksploatacji są równie ekonomiczne jak auta zasilane LPG - wyjaśnia "Rz".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!