XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Zwycięstwo Gazpromu na Ukrainie

Zwycięstwo Gazpromu na Ukrainie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Po kolejnym gazowym konflikcie z Kijowem rosyjski koncern zapewnił sobie na Ukrainie bardzo korzystne warunki do robienia interesów

W czwartek rano Gazprom i ukraiński Naftohaz ogłosiły uzgodnienie nowych warunków współpracy. Ugoda kończy konflikt, który doprowadził do ograniczenia na dwa dni dostaw rosyjskiego gazu. Umowę musi jeszcze przypieczętować rząd w Kijowie, biorąc za nią odpowiedzialność - przypomniała "Gazeta Wyborcza".

W piątek premier Julia Tymoszenko ogłaszała, że negocjacje z Gazpromem to jej sukces. Jednak tekst umowy opublikował kijowski dziennik "Ekonomiczeskaja Prawda", wskazując, że Tymoszenko przemilcza niewygodne fakty.

Od marca - tak jak chciała - z handlu hurtowego gazem na Ukrainie wyrugowana zostanie spółka-córka RosUkrEnergo, spółki, która w połowie należy do Gazpromu, a w połowie do ukraińskich przedsiębiorców. Jedynym hurtownikiem będzie państwowy Naftohaz. Ale Rosjanie dostaną sowite odszkodowanie za usunięcie pośrednika.

Gazprom będzie mógł bezpośrednio sprzedawać wybranym przez siebie zakładom przemysłowym co najmniej 7,5 mld m sześc. gazu rocznie. To ponad 10 proc. ukraińskiego rynku. Jeszcze kilka dni wcześniej Tymoszenko obstawała przy zaledwie 1,25 mld m sześc - wyjaśnia "GW".

Administracja prezydenta Wiktora Juszczenki jest zaniepokojona. - Spółka Gazpromu zacznie od dostaw 7,5 mld m sześc. gazu, potem będzie 10 mld, a potem jeszcze więcej - mówił dziennikarzom przedstawiciel sekretariatu prezydenta.

Surowiec do handlu na Ukrainie Rosjanie będą w tym roku kupować od Naftohazu, płacąc symboliczną marżę 1 centa od 1 tys. m sześc. Naftohaz zobowiązał się pomóc Gazpromowi w utworzeniu handlowej spółki.

Gazprom nie zapłaci też wyższych stawek za tranzyt gazu do Europy Zachodniej, choć jeszcze w styczniu Tymoszenko się tego domagała. Naftohaz potwierdził również, że zużył w tym roku 1,4 mld m sześc. drogiego rosyjskiego gazu - choć zaprzeczali temu najbliżsi współpracownicy pani premier - czytamy w dzienniku.

W piątek Tymoszenko sprzeciwiła się także podwyżce cen gazu, którą Naftohaz chciał wprowadzić od maja, aby pokryć wyższe koszty importu gazu. To osłabi koncern w rywalizacji z potężnym Gazpromem.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zwycięstwo Gazpromu na Ukrainie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!