Niemcy nie odpuszczają w sprawie gazociągu Nord Stream 2

Niemcy nie odpuszczają w sprawie gazociągu Nord Stream 2
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Heiko Maas, nowy szef niemieckiej dyplomacji, uważa, że Nord Stream 2 jest projektem gospodarczym. Z kolei według polskiego ministra praw zagranicznych Jacka Czaputowicza jest to rosyjski projekt o znaczeniu politycznym i tak powinien być traktowany.

Mass i Czaputowicz po rozmowach w Warszawie 16 marca na konferencji prasowej pytani byli o mający powstać gazociąg Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec i Europy Zachodniej po dnie Bałtyku. "Nord Stream 2 jest projektem w ramach prywatnej gospodarki" - stwierdził Maas.

"Chcemy na ten temat prowadzić ścisły dialog, ale jest to projekt komercyjno - gospodarczy i tych reguł musimy się trzymać. Zdaje mi się, że będzie tak też w przyszłości" - oznajmił.

Minister Czaputowicz podkreślił, że polska ocena projektu Nord Stream jest inna od niemieckiej. "Jest to projekt o znaczeniu politycznym" - zaznaczył podczas spotkania z dziennikarzami.

Czaputowicz powiedział, że zmiana myślenia o Nord Stream następuje w Wielkiej Brytanii. Brytyjski minister spraw zagranicznych Borys Johnson "powiedział mi dzisiaj, że następuje przewartościowanie myślenia o tym projekcie w Wielkiej Brytanii".

"Zgodnie z deklaracją pani Theresy May, Wielka Brytania będzie chciała zrezygnować z rosyjskiego gazu. Tego, który jest dystrybuowany w tym kraju" - powiedział Czaputowicz.

Czytaj także: Wielka Brytania odwraca się od gazu z Rosji

"Uważamy, że Rosja wykorzystuje ten projekt (Nord Stream 2 - red.) do pewnego nacisku na państwa, np. na Ukrainę. Jego realizacja spowoduje, że powstaną możliwości szantażu, wobec swojego bliskiego otocznia" - powiedział polski minister.

"Opowiadamy się za dywersyfikacją dostaw gazu w Europie, a budowa kolejnych nitek nie służy tej dywersyfikacji" - stwierdził Czaputowicz.

Czytaj również: Mocny ruch amerykańskich polityków ws. Nord Stream 2

"Innymi słowy uważamy, że jest to projekt niedobry pod względem politycznym - umożliwia Rosji pozyskanie środków. Z tych środków Rosja modernizuje swoją armię, później prowadzi agresywną politykę w Gruzji, na Ukrainie, obecnie w Syrii - politykę przeciwko społeczności państw zachodnich" - ocenił.

Zaznaczył, że Polska widzi to "w szerszym kontekście, niż tylko kontekst komercyjny".

"Dlatego będziemy się przeciwstawiać realizacji tego projektu i przekonywać do tego inne państwa członkowskie, a także Komisję Europejską" - zapewnił Czaputowicz.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Niemcy nie odpuszczają w sprawie gazociągu Nord Stream 2

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!