XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Prezes PGNiG: po konsolidacji cena gazu może iść tylko w dół

Prezes PGNiG: po konsolidacji cena gazu może iść tylko w dół
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Konsolidacja sześciu spółek gazownictwa może dać oszczędności od 275 do 412 milionów zł."Po konsolidacji potencjalna cena dla klientów może iść tylko w dół" - zapewniła w piątek w Gdańsku Prezes PGNiG, Grażyna Piotrowska-Oliwa.

Piotrowska - Oliwa poinformowała, że szefem skonsolidowanej spółki będzie obecny prezes Pomorskiej Spółki Gazownictwa, Adam Kielak, o czym portal wnp.pl pisał miesiąc temu: Wybrano zarząd PGNiG Dystrybucja.

Jak poinformowano, proces łączenia obecnych sześciu spółek gazownictwa (mazowieckiej, karpackiej, górnośląskiej, dolnośląskiej, pomorskiej i wielkopolskiej) w jeden podmiot i powołanie jednej spółki dystrybucyjnej o uproszczonej strukturze z centralą w Warszawie i 6 oddziałami regionalnymi powinien zakończyć się do końca czerwca 2013 r.

Decyzję o konsolidacji spółek zarząd PGNiG przedstawił Radzie Nadzorczej w grudniu ubiegłego roku.

"Konsolidujemy sześć podmiotów, które zajmują się tym samym, ale prowadzą w różny sposób przetargi, mają różne procedury, nie potrafią wykorzystać efektu skali; jeżeli nasze szacunki mówią o oszczędnościach minimum 270 mln zł rocznie na kosztach operacyjnych wynikających z konsolidacji, to głupotą byłoby jej nie zrobić" - tłumaczyła szefowa PGNiG.

Połączenie spółek pozwoli na wspólne i bardziej oszczędne zakupy, dokładnie planowane inwestycje, lepiej kontrolowane finanse i ujednolicenie procedur obsługi klienta.

"Jeżeli udaje nam się oszczędzić i w ramach PGNiG, i w drodze negocjacji z Gazpromem, jeżeli obniżamy koszty, to przekładamy to na klientów" - dodała.

"Jeżeli będziemy mogli dalej generować oszczędności, to klienci mogą na tym tylko zyskać a stracą struktury związkowe, bo zamiast 27 etatowych związkowców po konsolidacji będzie tylko 8" - tłumaczyła.

Wyjaśniła, że "spółka oszczędza, by być bardziej konkurencyjna na liberalizującym się rynku, a na tym klient może tylko korzystać".

Zapewniła, że "celem konsolidacji nie jest redukcja zatrudnienia, choć przyznała, że zmniejszeniu ulegnie liczba członków zarządów oraz rad nadzorczych i mogą nastąpić redukcje na poziomie kadry zarządzającej".

PGNiG zajmuje się poszukiwaniami i eksploatacją złóż gazu ziemnego i ropy naftowej oraz importem, magazynowaniem, obrotem i dystrybucją paliw gazowych i płynnych. Polska zużywa rocznie ponad 14 mld metrów sześciennych gazu.PGNiG jest liderem rynku gazu w Polsce.

Spółka ma 96 koncesji na poszukiwanie i rozpoznanie złóż ropy i gazu (także niekonwencjonalnego) oraz 225 koncesji na wydobycie ropy i gazu ze złóż konwencjonalnych. Poprzez spółkę PGNiG Norway prowadzi działalność na Norweskim Szelfie Kontynentalnym (11 koncesji). PGNiG ma też licencje poszukiwawcze w Egipcie, Libii i Pakistanie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prezes PGNiG: po konsolidacji cena gazu może iść tylko w dół

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!